Intensywna terapia noworodków i szczeniąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Intensywna terapia noworodków i szczeniąt

Rozród i położnictwo psów i kotów są obecnie jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi weterynarii. Do niedawna najczęstszymi problemami związanymi z rozrodem psów, z jakimi właściciele zgłaszali się do lekarza weterynarii, były: niechciana ciąża, blokowanie uciążliwych objawów rujowych czy też ewentualnie pomoc przy trudnych porodach. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się dokładne planowanie rozrodu psa, obejmujące: kompleksową opiekę nad suką hodowlaną i psem reproduktorem, odpowiedni dobór partnerów, stosowanie technik sztucznego unasienniania, fachowy monitoring i prowadzenie suki ciężarnej, opiekę okołoporodową, a także zaawansowaną opiekę neonatologiczną i pediatryczną.

W poniższym artykule spróbujemy przybliżyć najczęstsze przyczyny stanów nagłych u noworodków i szczeniąt, możliwości ich terapii oraz zapobiegania.

Resuscytacja noworodków

Szczenię zawsze należy najpierw ogrzać i zadbać o jego odpowiednie dotlenienie, w dalszej kolejności należy skupić się na pracy serca, a dopiero na samym końcu podawać leki (1-3).

Nowo narodzone szczenię powinno wykonywać 10 do 18 oddechów na minutę (4, 5).

Niedotlenienie noworodków może mieć różne przyczyny. Najczęściej wynikają one z fizycznej niedrożności dróg oddechowych (resztki błon i wód płodowych zanieczyszczające górne drogi oddechowe, ewentualnie aspiracja mekonium) lub ucisku pępowiny (w trakcie przechodzenia przez drogi rodne). Upośledzenie akcji oddechowej może być także związane z działaniem środków znieczulających stosowanych u matki do zabiegu cesarskiego cięcia (4) lub z fizyczną niedojrzałością płuc noworodka (brak surfaktantu) (5).

U osobników dorosłych fizjologiczną reakcją na niedotlenienie organizmu jest odruchowa tachykardia, u noworodków niedotlenienie powoduje odruchową bradykardię, dalszy spadek częstości oddechów i osłabienie ruchów oddechowych klatki piersiowej. Odruch ten jest automatyczną reakcją organizmu noworodka na niskie ciśnienie parcjalne tlenu i pozwala...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.