Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego u kotów

Choroba dolnych dróg moczowych kotów (FLUTD) opisuje zespół chorobowy charakteryzujący się: częstomoczem (pollakiuria), bolesnością podczas oddawania moczu (stranguria), krwiomoczem i/lub oddawaniem moczu w niewłaściwych miejscach i nie odnosi się do konkretnej choroby dolnych dróg moczowych. Najprawdopodobniej FIC (ang. fe­line interstitial cystitis) nie jest jednostką chorobową, ale raczej zespołem objawów, będących odzwierciedleniem zaburzeń w wielu układach organizmu (w układzie nerwowym, osi podwzgórze-przysadka-nadnercza oraz w pęcherzu moczowym).

Celem leczenia podczas ostrego ataku FIC jest zmniejszenie intensywności i czasu trwania objawów klinicznych, zaś cele leczenia przewlekłego pomiędzy epizodami FIC to wydłużenie czasu pomiędzy epizodami klinicznej postaci choroby u kotów z nawrotowym FIC oraz ograniczenie ryzyka niedrożności cewki moczowej u kocurów. Można to zrobić poprzez modyfikację lub eliminację wewnętrznych i zewnętrznych czynników ryzyka dla FIC. Ponieważ modyfikacja czynników wewnętrznych (takich jak wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego) jest trudna lub niemożliwa, postępowanie u kotów z FIC opiera się przede wszystkim na modyfikacji zewnętrznych czynników ryzyka.

Scansen i wsp. opracowali czułą metodę izolacji RNA z moczu kotów oraz identyfikacji genu p-30 kociego kaliciwirusa poprzez metodę PCR w czasie rzeczywistym (RT-PCR). Kruger i wsp. natomiast, kontynuując badania nad FCV u kotów z FIC i wykorzystując technikę RT-PCR, porównywali obecność FCV w moczu kotów z objawami FIC, kotów z objawami zakażeń dróg oddechowych i kotów zdrowych. Częstotliwość występowania FCV w moczu była zbliżona w obu grupach kotów chorych (ok. 6%), przy ich braku u kotów zdrowych. Wyniki te zostały potwierdzone przez pomiar miana przeciwciał przeciwko FCV w surowicy. Ta sama grupa badaczy przeprowadziła również doświadczenia na kotach SPF (ang. specific-patogen-free) zakażanych wariantem moczowym (FCV-U) i oddechowym (FCV-R) kaliciwirusa. Analiza ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.