Badanie kliniczne i dodatkowe w wybranych dermatozach twarzy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie kliniczne i dodatkowe w wybranych dermatozach twarzy

Diagnostyka grzybic

Sporotrichoza, kryptokokoza, histoplazmoza i blastomykoza okolicy twarzowej to rzadko występujące grzybice, których przyczyną są: Sporothrix schenckii, Cryptococcus neoformans, Histoplasma capsulatum i Blastomyces dermatitidis. Stwierdzano również dermatozy tej okolicy wywołane przez grzyby z rodzaju Alternaria [Dye i wsp., 2009]. Większość zakażeń odbywa się drogą inhalacyjną lub, rzadziej, pokarmową i powoduje zmiany narządowe w: układzie oddechowym, trawiennym, gałkach ocznych, węzłach chłonnych lub nawet ośrodkowym układzie nerwowym. Inkubacja choroby trwa od kilku miesięcy nawet do roku i po tym okresie dochodzi do wystąpienia objawów klinicznych. Objawy kliniczne mogą pojawiać się w każdym wieku.

Zmiany obejmujące skórę występują w postaci: rumienia, strupów, nadżerek, owrzodzeń i niewielkiej średnicy guzków w okolicy nosa i powiek. Zwykle obserwuje się kilka różnej wielkości ognisk w różnym etapie rozwoju zmian, od kilkumilimetrowej nadżerki do 1-1,5 cm owrzodzenia. Zmiany zwykle nie są symetryczne, chociaż mogą występować obustronnie. Postać, w której występują pojedyncze ogniska w okolicy płytki nosowej, zdarza się niezwykle rzadko. Częściej w postaciach skórnych stwierdza się liczne guzki obejmujące całą głowę i szyję. Rozpoznanie opiera się na badaniu cytologicznym, w którym widoczne są okrągłe lub owalne komórki grzybów (postać drożdżakowa), badaniu histopatologicznym lub badaniu hodowlanym. Przy stwierdzeniu skórnej postaci grzybicy głębokiej należy wykonać dokładne badanie radiologiczne klatki piersiowej, brzucha i rynoskopię, szukając innych ognisk choroby [Malik i wsp., 2004; Trivedi i wsp., 2011].

Skórna limfocytoza

Skórna limfocytoza jest bardzo rzadką chorobą kotów, charakteryzującą się naciekiem limfocytów T w skórze różnych okolic ciała. W blisko 10% przypadków zmiany tworzą się na płytce nosowej. Choroba może przypominać w obrazie klinicznym i histopatologicznym zarówno postać nieepiteliotropową, jak i epi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.