Badanie kliniczne i dodatkowe w wybranych dermatozach twarzy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie kliniczne i dodatkowe w wybranych dermatozach twarzy

Fragment pochodzi z książki: Wilkołek P., Szczepanik M., Śmiech A.: Algorytmy postępowania w chorobach skóry u kotów. Przewodnik diagnostyczno-terapeutyczny, Elamed Media Group, 2018.

Diagnostyka chorób nowotworowych

Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący jest częstą przyczyną zmian obejmujących płytkę nosową u kotów. Umiejscowienie nowotworu w okolicy nosa jest związane z częstą ekspozycją płytki nosowej na promieniowanie słoneczne. Wyróżnia się dwa możliwe kliniczne przebiegi choroby. Pierwszym z nich są zmiany rozrostowe, drugim zaś nadżerkowo-wrzodziejące. Rozwijające się zmiany mają tendencję do obejmowania okolicznych tkanek w okresie od kilku miesięcy do roku. Rzadko, nawet z zaawansowanymi zmianami miejscowymi, występują przerzuty do narządów wewnętrznych.

Zdarza się jednak, że bardziej inwazyjne postaci raka mogą obejmować okoliczne węzły chłonne i płuca, a wtedy choroba postępuje znacznie szybciej. Wstępnie, przez dłuższy okres początkowego stadium choroby, można stwierdzić rumień, nadmierne złuszczanie naskórka i okresowe tworzenie strupów. Następnie dochodzi do zmian proliferacyjnych i tworzenia najczęściej asymetrycznych guzków z tendencją do krwawienia. Guzki mogą ulegać owrzodzeniom, rozpadają się, a wrzód obejmuje coraz większy obszar nosa. Po jakimś czasie wrzód pokrywa całą płytkę nosową. U kotów zmiany strupiasto-wrzodziejące mogą pojawiać się także na małżowinach usznych, powiekach i policzkach, czyli zwykle występują na głowie [Vos i wsp., 2004; Gross i wsp., 2005; Thomson, 2007].

Diagnostyka chorób autoimmunologicznych

W przebiegu chorób autoimmunologicznych, oprócz płytki nosowej, zmiany występują w innych okolicach. Najczęstszą u kotów jest pęcherzyca liściasta. Bardzo charakterystyczne jest symetryczne i regularne rozmieszczenie rumienia, łusek, strupów i nadżerek na płytce nosowej i/lub małżowinach usznych. Dokładne badanie kliniczne ujawnia, że podobne zmiany występują wokół oczu, na opuszkach palcowych i palcach. Rzadziej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy