Hematologia szczurów domowych i jej praktyczne zastosowanie w diagnostyce – opis przypadku anemii autoimmunohemolitycznej (AIHA) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Hematologia szczurów domowych i jej praktyczne zastosowanie w diagnostyce – opis przypadku anemii autoimmunohemolitycznej (AIHA)

Popularność szczurów jako zwierząt towarzyszących stale wzrasta. Mimo że od ponad 100 lat służą jako zwierzęta laboratoryjne i powstało o nich wiele publikacji, wciąż brakuje medycznej literatury o szczurach utrzymywanych w warunkach domowych. Ze względu na nieduży rozmiar pacjentów diagnostyka tak drobnych ssaków może stanowić duże wyzwanie dla lekarza weterynarii. Czasami nawet pobranie odpowiedniej ilości krwi do wykonania niezbędnych badań może okazać się problematyczne.

Całkowita objętość krwi u szczurów wynosi średnio ok. 6,5% masy ciała (5,5-7 ml /100 g m.c.) (4). Bezpiecznie można pobrać próbkę krwi odpowiadającą maksymalnie 10% krwi krążącej, co stanowi w przypadku szczurów 0,55 ml/100 g m.c. W praktyce do wykonania potrzebnych badań zwykle wystarczająca jest próbka o pojemności 0,2-0,5 ml, a w szczególnych przypadkach – 1 ml. U większości zdrowych gryzoni pobrana objętość krwi zostaje odtworzona w ciągu 24 godzin, aczkolwiek całkowity powrót wszystkich parametrów hematologicznych do normy może potrwać do 2 tygodni (2).

Szczury są podatne na stres, dlatego wszystkie czynności powinno się ograniczyć do niezbędnego minimum, aby wykluczyć wpływ stresu na uzyskane wyniki. Ponadto na wartości hematologiczne istotny wpływ mają następujące czynniki: wiek, płeć, rasa, pora dnia oraz miejsce pobierania krwi, sposób przygotowania próbek, rodzaj użytych reagentów i metody analizy. U młodych zwierząt obserwuje się niższe wartości erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu (anemia fizjologiczna wieku młodzieńczego); wraz z wiekiem zmniejsza się stosunek limfocytów do neutrofili. U samców jest wyższa liczba erytrocytów niż u samic. Z kolei u samic ciężarnych, w związku ze zwiększeniem się ilości osocza, wartości erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu są jeszcze niższe, natomiast mogą być wyższe wartości leukocytów (1, 2).

Podczas pobierania krwi od szczurów najlepiej przytrzymywać je przez ręcznik, który owijamy wokół ich ciała. W przypadku zwierząt wyjątkowo ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.