Fobie dźwiękowe u psów – problem znany, lecz bagatelizowany - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fobie dźwiękowe u psów – problem znany, lecz bagatelizowany

Niemal połowa opiekunów psów nadmiernie reagujących na głośnedźwięki bagatelizuje ten problem. Nawet jeśli czują się z tym źle, uważają, że pies wkrótce przyzwyczai się do hałasu. Lęk przed głośnymi dźwiękami jest często marginalizowaną i pomijaną kwestią dobrostanu zwierząt, także przez lekarzy weterynarii. Opiekunowie psów skarżą się, że nawet gdy proszą o poradę, nie zawsze ją uzyskują (2). Nie usprawiedliwia nas to, że ciężko nam wyobrazić sobie, jak duży dyskomfort sprawiają psom dźwięki burzy, fajerwerków czy strzałów z broni, ani to, że większości psów w rzeczywistości nic nie zagraża. Musimy pamiętać, że w naturze głośne dźwięki często towarzyszą nadciągającemu niebezpieczeństwu, a psy, w ramach standardowego zakresu słyszanych częstotliwości, mają słuch czterokrotnie czulszy od ludzkiego.

Ponad połowa (56%) z 3200 opiekunów psów biorących udział w najnowszym europejskim badaniu ankietowym dotyczącym lęku przed hałasem u psów zgłosiła, że ich psy często lub czasami reagują strachem na głośne dźwięki (2).

Może to sugerować, że fobia dźwiękowa wśród psów występuje powszechniej, niż wskazuje na to liczba klientów zwracających się o pomoc do lekarzy weterynarii i behawiorystów zwierząt.

Fobia jest definiowana jako utrzymująca się, nadmierna i nieadaptacyjnaodpowiedź lękowa na określone bodźce i sytuacje. Do rozwoju fobii predysponowane są zwierzęta ogólnie lękliwe, a uogólniona lękliwość może być uwarunkowana genetycznie. Na rolę czynnika genetycznego u podłoża fobii dźwiękowych może wskazywać także skłonność rasowa. Do najczęściej wymienianych ras o dużej podatności na rozwój tego typu zaburzeń należą owczarki niemieckie i border collie. Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że problem ten dotyka w 18,3% owczarków i innych psów pasterskich, w 9,8% terierów, a w 9,5% – psów ozdobnych i do towarzystwa (2). Warto pamiętać, że potomstwo rodziców z uwarunkowaną genetycznie fobią dźwiękową również ją odziedziczy.

Uogólniona lękliwość może być ta...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.