Zatrucia herbicydami u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zatrucia herbicydami u psów i kotów

Herbicydy to substancje chemiczne, nieorganiczne lub organiczne, przeznaczone do niszczenia lub regulowania wzrostu roślin, głównie chwastów. Związki nieorganiczne kiedyś były używane bardzo powszechnie, obecnie ich zastosowanie jest ograniczone, a tym samym mają niewielkie znaczenie w zatruciach zwierząt. Częściej stosowane są pestycydy organiczne, różniące się między sobą budową chemiczną i mechanizmem działania.

Istnieje wiele kryteriów podziału herbicydów. Ze względu na sposób i okres stosowania dzielimy je na:

przedsiewne,posiewne,przedwschodowe,powschodowe,

Ze względu na mechanizm działania dzielimy je na:

totalne,selektywne,

Natomiast ze względu na sposób działania dzielimy je na:

układowe,kontaktowe.

Oprócz działania fitotoksycznego mają wpływ toksyczny na organizmy ludzi i zwierząt. Ogólnie jednak należą do związków o niskiej szkodliwości, a te bardzo toksyczne nie zostały dopuszczone do stosowania jako środki ochrony roślin. Do zatruć herbicydami dochodzi głównie drogą pokarmową, możliwy jest również kontakt przez drogi oddechowe i skórę. Większość z nich nie kumuluje się w organizmie, szybko wydala się przez nerki w postaci niezmienionej lub metabolitów powstających w procesach biotransformacji. Przyczyny zatruć to:

przypadkowe spożycie preparatu,wypicie roztworu przeznaczonego do użycia,kontakt z opryskiwanymi roślinami.

W przypadku zwierząt towarzyszących zatrucie może być spowodowane przez herbicydy zastosowane na chwasty w ogrodach, sadach oraz rosnące na trawnikach (2, 13). Substancje czynne, wchodzące w skład wielu pestycydów, w tym herbicydów/środków ochrony roślin, podlegają na terenie Unii Europejskiej bardzo restrykcyjnym procedurom rejestracyjnym, a wyniki umieszczane są w dokumentacji Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Rejestr wszystkich środków dopuszczonych do obrotu wraz z etykietami na terenie Polski umieszczony jest natomiast w informacjach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.