Niesteroidowe leki przeciwzapalne – czy rzeczywiście są bezpieczne dla zwierząt? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – czy rzeczywiście są bezpieczne dla zwierząt?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są jedną z najczęściej stosowanych grup leków na świecie, głównie ze względu na ich szeroką dostępność jako leków OTC (ang. over the counter – dostępnych bez recepty) i wykorzystywanie w leczeniu wielu częstych dolegliwości. Wszystkie NLPZ działają przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo, jednak w przypadku poszczególnych NLPZ każdy z tych efektów występuje w różnym nasileniu (lub w ogóle nie występuje). Leki te są obarczone dość licznymi działaniami niepożądanymi, również poważnymi. Działanie NLPZ jest związane z blokowaniem cyklooksygenaz. Ten mechanizm, powodujący ograniczenie korzystnego działania prostaglandyn fizjologicznych, stanowi przyczynę występowania większości działań niepożądanych, w tym: zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, wątroby, nerek czy czynników krzepnięcia.

Klasyfikacja NLPZ

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to grupa leków o różnorodnej budowie chemicznej, różnych możliwościach zastosowań i trzech istotnych cechach wspólnych, którymi są: 1) właściwości farmakologiczne, 2) mechanizm działania oraz 3) zbliżone działania niepożądane.

Ze względu na dużą różnorodność leków z tej grupy są one często dzielone na mniejsze, bardziej spójne podgrupy. Niesteroidowe leki przeciwzapalne można podzielić zależnie od ich budowy chemicznej (tab. 1) (2).

Tab. 1. Podział niesterydowych leków przeciwzapalnych ze względu na budowę chemiczną

Farmakokinetyka

Większość NLPZ wchłania się szybko i prawie całkowicie po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu jest osiągane w ciągu 2 do 4 godzin. Wchłanianie zachodzi głównie w żołądku i górnej części jelita cienkiego, a pH ma na nie istotny wpływ.

Większość NLPZ to słabe kwasy organiczne, niezdysocjowane w silnie kwaśnym środowisku treści żołądka i z tego powodu dobrze przenikające do komórek nabłonka. W tym miejscu NLPZ ulegają jonizacji, w wyniku czego nie rozpuszczają się w tłuszczach i nie mogą dyfundować z komórek nabło...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.