Ból wywołany chorobą nowotworową i jego zwalczanie u zwierząt towarzyszących - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ból wywołany chorobą nowotworową i jego zwalczanie u zwierząt towarzyszących

Ból jest objawem wcześniej czy później występującym u czworonożnych onkologicznych pacjentów. Z retrospektywnych badań medycznych wynika, że częstość występowania bólu u chorych w trakcie leczenia onkologicznego jest oceniana na około 40-50%, natomiast w zaawansowanej chorobie nowotworowej dotyczy około 60-70% pacjentów. Chociaż nie opublikowano takich badań u zwierząt towarzyszących ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, należy przypuszczać, że odczuwanie przez z nich bólu jest zawsze towarzyszącym objawem związanym z procesem nowotworowym.

Eliminowanie bólu onkologicznego u zwierząt stanowi duże wyzwanie zarówno dla lekarza weterynarii, ale też dla właściciela zwierzęcia z występującą chorobą nowotworową. Powodów takiego stanu jest wiele, przede wszystkim ból spowodowany chorobą nowotworową z reguły rozwija się powoli i zaczyna być odczuwany w różnym stopniu nasilenia, gdy prawidłowe funkcjonowanie organizmu zostanie w sposób istotny upośledzone. Poza tym właściciel chorego zwierzęcia może nie zauważyć objawów bólowych u swojego pupila poddanego terapii onkologicznej aż do momentu, gdy odczuwanie bólu nie zacznie istotnie upośledzać wykonywania codziennych czynności zwierzęcia.

Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że wraz z upływem czasu i sukcesywnym rozwojem uwrażliwienia obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego ból ostry, związany z uwalnianiem się licznych mediatorów wytwarzanych przez komórki nowotworowe, i rozwijający się proces zapalny przekształcają się w ból przewlekły, w tym neuropatyczny, bardzo trudny do leczenia, dlatego terapia przeciwbólowa u pacjentów onkologicznych powinna być rozpoczęta jak najwcześniej.

Nierozpoznany i nieleczony ból, który u pacjentów onkologicznych przekształca się z ostrego w przewlekły, pomimo wprowadzonej właściwej terapii przeciwnowotworowej może doprowadzić do ograniczenia skuteczności jej działania, śmierci lub konieczności eutanazji zwierzęcia. Skuteczne leczenie bólu występującego u pacjentów onk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.