Antybiotyki aminoglikozydowe i aminocyklitole dopuszczone do obrotu w Polsce w produktach leczniczych weterynaryjnych dla psów i kotów. Cz. II – gentamycyna, spektynomycyna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Antybiotyki aminoglikozydowe i aminocyklitole dopuszczone do obrotu w Polsce w produktach leczniczych weterynaryjnych dla psów i kotów. Cz. II – gentamycyna, spektynomycyna

W pierwszej części artykułu zostały przedstawione właściwości ogólne antybiotyków aminoglikozydowych oraz charakterystyka szczegółowa streptomycyny, dihydrostreptomycyny i neomycyny z uwzględnieniem produktów leczniczych weterynaryjnych (plw) dla psów i kotów dopuszczonych do obrotu w Polsce. W części drugiej zostaną omówione gentamycyna i stosowany w weterynarii lek z grupy aminocyklitoli – spektynomycyna.

Gentamycyna

Antybiotyk aminoglikozydowy podawany parenteralnie (ogólnie lub miejscowo), stosowany głównie w infekcjach wywołanych przez tlenowe bakterie Gram-ujemne, a także przez gronkowce. Ze względu na potencjalne działania niepożądane takie jak: nefrotoksyczność, ototoksyczność, hamowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, powinna być stosowana w podaniu ogólnym (systemowym) jedynie w przypadku poważnych infekcji, gdy niemożliwe jest zastosowanie innych, bardziej bezpiecznych leków przeciwbakteryjnych (1).

Spektrum działania

W wypadku gentamycyny obejmuje ono tlenowe bakterie Gram-ujemne (E. coli, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, Salmonella, Enterobacter, Serratia, Shigella), niektóre bakterie Gram-dodatnie (np. gronkowce) oraz mykoplazmy. W odniesieniu do paciorkowców gentamycyna jest bardziej aktywna niż amikacyna. Szczepy Proteus, Serratia i Pseudomonas aeruginosa oporne na gentamycynę mogą pozostać wrażliwe na amikacynę.

Gentamycyna wykazuje jedynie słabą aktywność wobec Mycobacterium i Nocardia. Nie działa na bakterie beztlenowe i względnie beztlenowe (1, 3).

Wskazania do stosowania

W podaniu ogólnym gentamycyna jest stosowana u psów i kotów w infekcjach (4):

układu oddechowego, wywołanych przez Staphylococcus spp., Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella spp., Mycoplasma spp.układu moczowo-płciowego, wywołanych przez Staphylococcus spp., Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella spp., Escherichia coli, Proteus spp.,przewodu pokarmowego, wywołanych przez Staphylococcus spp., Campylobacter spp., Escherichia coli, Salmonella spp., Pseud...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.