Antybiotyki aminoglikozydowe i aminocyklitole dopuszczone do obrotu w Polsce w produktach leczniczych weterynaryjnych dla psów i kotów. Cz. I – charakterystyka ogólna, streptomycyna, dihydrostreptomycyna, neomycyna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Antybiotyki aminoglikozydowe i aminocyklitole dopuszczone do obrotu w Polsce w produktach leczniczych weterynaryjnych dla psów i kotów. Cz. I – charakterystyka ogólna, streptomycyna, dihydrostreptomycyna, neomycyna

Antybiotyki aminoglikozydowe są stosowane zarówno w medycynie człowieka, jak i w weterynarii. Do grupy antybiotyków aminoglikozydowych należą m.in.: streptomycyna, dihydrostreptomycyna, neomycyna, kanamycyna, apramycyna, aminozydyna (paromomycyna), gentamycyna, amikacyna, tobramycyna. Część z nich jest dopuszczonych do obrotu w produktach leczniczych weterynaryjnych (plw) dla różnych gatunków zwierząt, w plw dla psów i kotów są dostępne:

streptomycyna,dihydrostreptomycyna,neomycyna,gentamycyna (1).

Natomiast najczęściej stosowanym aminocyklitolem jest spektynomycyna, dostępna również w produktach leczniczych weterynaryjnych, w tym dla psów i kotów (1).

Stosując aminoglikozydy i aminocyklitole, należy pamiętać o zasadach racjonalnej antybiotykoterapii. Ich stosowanie, podobnie jak innych leków przeciwbakteryjnych, powinno, w miarę możliwości, opierać się na identyfikacji drobnoustroju i zbadaniu jego wrażliwości na leki. Lekarz weterynarii powinien również uwzględnić kategoryzację leków przeciwbakteryjnych stosowanych u zwierząt, która została opracowana przez grupę ekspertów Europejskiej Agencji Leków – The Antimicrobial Advice Ad Hoc Expert Group (AMEG), w celu zmniejszenia ryzyka pojawiania się oporności.

Leki przeciwbakteryjne zostały sklasyfikowane w czterech kategoriach (2):

Kategoria D – „ROZTROPNIE” – zalecane jako leki pierwszego rzutu,

Kategoria C – „UWAŻNIE” – ich stosowanie rozważyć tylko wtedy, gdy nie ma skutecznych leków z kategorii D,

Kategoria B – „OGRANICZYĆ” – leki przeciwbakteryjne bardzo ważne w medycynie ludzkiej, należy ograniczyć ich stosowanie u zwierząt; brać je pod uwagę tylko wtedy, gdy brak skutecznych leków z kategorii D lub C; ich stosowanie powinno opierać się na badaniach wrażliwości drobnoustrojów,

Kategoria A – „UNIKAĆ” – nie są dopuszczone jako leki weterynaryjne w UE; nie stosować u zwierząt konsumpcyjnych; mogą być podawane wyłącznie zwierzętom towarzyszącym i to jedynie w wyjątkowych przypadkach.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.