Enukleacja − rutynowy zabieg czy ostateczność? Co wiemy o usunięciu gałki ocznej u zwierząt domowych i kiedy je wykonujemy? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Enukleacja − rutynowy zabieg czy ostateczność? Co wiemy o usunięciu gałki ocznej u zwierząt domowych i kiedy je wykonujemy?

Podstawową rolą lekarzy weterynarii jest łagodzenie bólu i cierpienia swoich pacjentów. Ból, zwłaszcza ból przewlekły, może być trudny do zrozumienia dla właścicieli ze względu na subtelne objawy, które zwierzę może wykazywać. Ból oka, jako źródło bólu zwierzęcia, jest często przeoczany przez lekarzy weterynarii. Dlatego zrozumiałe jest, że właściciele mogą nie doceniać go u swojego zwierzaka. Z wywiadu z właścicielami zwierząt cierpiących z powodu problemów oczu wynika, że w 85% nie widzą w ich zachowaniu niczego niepokojącego. Zwierzaki te normalnie funkcjonują, chętnie spożywają pokarm i wychodzą na spacery. Opiekunowi dobrze jest wytłumaczyć, że ból, m.in. ból jaskrowy, to olbrzymi ból migrenowy głowy, z którym teoretycznie da się funkcjonować, ale nie można nazwać tego dobrostanem.

Obawy właścicieli – jak sobie z nimi radzić?

Enukleacja, szczególnie dwustronna, może być zniechęcającą perspektywą dla wielu właścicieli, a niektórzy mogą rozważać nawet eutanazję swojego zwierzaka. Przyczyny mogą obejmować: lęk przed ryzykiem znieczulenia, estetykę pooperacyjną, zdolność psa lub właściciela do poradzenia sobie po operacji, obawy o wpływ na dobrobyt i jakość życia oraz wpływ na więź człowieka z psami poprzez kontakt wzrokowy, który jest kluczową techniką komunikacyjną między właścicielem a psem. My, lekarze, powinniśmy edukować właścicieli o tym, że zwierzę poradzi sobie z tą sytuacją lepiej, niż mogłoby się wydawać, a brak bólu będzie nagrodą za trud okołozabiegowy. Pozabiegowe zdjęcia innych zwierząt mogą pomóc złagodzić stres klienta. Właściciele powinni zrozumieć, że całe oko zostanie usunięte, a efekt kosmetyczny, szczególnie po zarośnięciu sierścią, będzie do zaakceptowania. Należy przedyskutować możliwość zastąpienia gałki silikonowym implantem, który zapobiega zapadaniu się skóry, zapewniając bardziej przyjemny kosmetycznie wygląd.

Wskazania do zabiegu

Typowe wskazania do enukleacji obejmują:

oślepiającą bolesną jaskrę,ciężki uraz perfo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.