Emocjonalne przyczyny nadmiernego apetytu u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Emocjonalne przyczyny nadmiernego apetytu u psów i kotów

Wybrane zaburzenia emocjonalne, którym może towarzyszyć nadmierny apetyt to: 

−nadwrażliwość-nadaktywność (psy) – brak uczucia sytości;
−depresja chroniczna (psy i koty) – epizody wzrostu i spadku apetytu;
−dysocjalizacja pierwotna (psy) – kradzież jedzenia;
−syndrom prywacji sensorycznej (psy) – czynność zastępcza;
−zaburzenia przestrzeni zamkniętej (koty) – czynność zastępcza.

W przypadku syndromu nadwrażliwości-nadaktywności nadmierne spożywanie pokarmu związane jest z brakiem uczucia sytości mimo wypełnienia żołądka. Psy z tym zaburzeniem nie mają umiejętności samokontroli, nie wykształcił się u nich sygnał zatrzymania. Jednak dla właściciela takiego zwierzęcia bardziej kłopotliwe od nadmiernego apetytu są brak kontroli ugryzień, ogromna ruchliwość, nieumiejętność zatrzymania się w zabawie.


Dysocjalizacji pierwotnej często towarzyszą „kradzieże” jedzenia, które przez niektórych właścicieli mogą być uznane za przejaw nadmiernego apetytu. Zaburzenie to wiąże się z brakiem umiejętności socjalnych nabywanych przez szczenię między 3. tygodniem a 3. miesiącem życia. Zwierzę pozbawione w tym okresie możliwości kontaktów z przedstawicielami własnego gatunku może mieć problem z samokontrolą, przyjmowaniem postawy podporządkowanej, uznaniem zasad panujących w grupie oraz ograniczeń stawianych przez właściciela, w tym ograniczenia dostępu do pożywienia.

W przebiegu depresji chronicznej oraz syndromu prywacji sensorycznej (syndromu kenelowego) przyjmowanie pokarmu może być formą czynności zastępczej lub wręcz kompulsywnej. Ujmując proces w sposób uproszczony – jedzenie powoduje podniesienie poziomu serotoniny, więc zwierzę poddane silnemu stresowi może radzić sobie z nim, poprawiając sobie nastrój właśnie za pomocą spożywania karmy, a czasem również przedmiotów niejadalnych (apetyt spaczony – pica).

Podobny mechanizm występuje u kotów z zaburzeniem przestrzeni zam­kniętej – silny stres związany z ograniczeniem możliwości ruchu i polowania oraz zmniejszeniem liczby bodźców może być rozładowywany m.in. za pomocą nadmiernego spożywania pokarmu.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.