Elurostrongyloza u kota domowego – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Elurostrongyloza u kota domowego – opis przypadku

Opis przypadku

W grudniu 2014 roku do Przychodni Weterynaryjnej lek. wet. Mariusz Kniat we Wrocławiu została przyjęta kotka domowa, krótkowłosa, w wieku 13 tygodni, na konsultację z powodu nasilającej się od kilku dni duszności spoczynkowej i kaszlu (ryc. 1). Z wywiadu wynikało, że dzień wcześniej w innej lecznicy, podczas pierwszej wizyty w celu zaszczepienia, w badaniu klinicznym stwierdzono nieco obniżoną temperaturę ciała (38,3°C), nieprawidłowy sposób oddychania (dwutaktowy, brzuszny), zasinienie języka oraz zaostrzony szmer nad tchawicą. Zastosowano leczenie amoksycyliną z kwasem klawulanowym, podano preparat przeciwpasożytniczy zawierający selamektynę oraz zalecono przeprowadzenie badania RTG.

W dniu konsultacji stan ogólny kota był dobry, jednakże widoczne były lekka duszność i brzuszny typ oddychania. Kotka miała zachowany apetyt i była ruchliwa. Masa ciała wynosiła 1,5 kg. Język nie był siny (stwierdzono jedynie obecność zlizanego brudu na brodawkach języka, co nadawało mu szare zabarwienie). Temperatura ciała była prawidłowa i wynosiła 38,9°C. Osłuchowo występowały szmery oddechowe, najgłośniejsze w okolicy krtani i tchawicy. Nie obserwowano wycieków z oczu ani z nozdrzy. Podtrzymano dotychczasowe leczenie w postaci antybiotykoterapii amoksycyliną z kwasem klawulanowym doustnie 2 x dz. po 50 mg. Podczas kolejnej wizyty, po 5 dniach antybiotykoterapii, nie zaobserwowano istotnych zmian, jednak nieprawidłowy sposób oddychania był stale obecny. Kotka była ruchliwa i chętna do zabawy, lecz szybko się męczyła i odpoczywała. Po tygodniu od pierwszej wizyty kotka została odrobaczona preparatem zawierającym prazykwantel i embonian pyrantelu, a wobec niejasnego obrazu klinicznego poszerzono diagnostykę o badania dodatkowe.

Badanie RTG klatki piersiowej wykonane w Pracowni Diagnostyki Obrazowej Katedry i Kliniki Chirurgii UP we Wrocławiu po 12 dniach od wystąpienia pierwszych objawów wykazało silnie zaostrzony odczyn o charakterze mieszanym, z dominu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy