Echokardiografia zwierząt egzotycznych. Część III – Badanie świnki morskiej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Echokardiografia zwierząt egzotycznych. Część III – Badanie świnki morskiej

Genetyka i predyspozycje rasowe

Wiemy, że psy dużych ras, takich jak: bokser, doberman, dog niemiecki czy wilczarz irlandzki, są predysponowane do DCM. Przeprowadzono wiele badań klinicznych dotyczących tych zwierząt. Wiemy, że samce dobermanów manifestują objawy kliniczne we wcześniejszym wieku niż samice. Choroba u wszystkich wymienionych ras występuje w liniach hodowlanych.

Z doświadczenia autorki wynika, że w przypadku świnek morskich częściej chorobą dotknięte są samce niż samice i dość często dotyczy to świnek rasy skinny.

Obraz serca z kardiomiopatią rozstrzeniową

W przebiegu choroby dochodzi do ścieńczenia ścian serca i powiększenia światła lewej komory. Funkcja skurczowa i rozkurczowa ulega osłabieniu. Pierścień mitralny rozszerza się, płatki zastawki oddalają się od siebie, wskutek czego dochodzi do wtórnej niedomykalności zastawki dwudzielnej. Fala zwrotna uderza w ścianę przedsionka, powodując jego rozciągnięcie i wzrost ciśnienia w krążeniu płucnym. Zazwyczaj choroba zaczyna się od lewej strony serca, a następnie obejmuje także prawą komorę i prawy przedsionek.

U niektórych ras psów pierwszymi objawami choroby jest arytmia komorowa, jak w przypadku dobermanów (2). Z obserwacji własnych wynika, że arytmia komorowa może być pierwszym objawem klinicznym u świnki morskiej. Zwierzęta, które trafiły na konsultację z arytmią komorową, wykazywały łagodne zmiany w mięśniu sercowym, minimalne powiększenie lewego przedsionka oraz nieznacznie obniżoną kurczliwość.

Obraz echokardiograficzny

W diagnostyce kardiomiopatii u psów wykorzystuje się opracowany przez ESVC (European Society of Veterinary Cardiology) program, składający się z dużych i małych kryteriów. Przydzielane punkty potwierdzają DCM (3). Okazuje się, że można go wykorzystać także w przypadku podejrzenia tej choroby u świnek morskich. Tab. 1 na s. 94 przedstawia kryteria duże i małe wg J.A. Boon (3). Za każde duże kryterium przyznawane są po 3 punkty, natomiast za każde małe – ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.