Echokardiografia zwierząt egzotycznych. Część I – badanie szczura hodowlanego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Echokardiografia zwierząt egzotycznych. Część I – badanie szczura hodowlanego

Badanie echokardiograficzne szczura

U tego gatunku najłatwiej wykonać projekcje w osi krótkiej z prawej strony. W obrazie echokardiograficznym widoczna jest zastawka aorty z trzema płatkami półksiężycowatymi (1). Z boku przebiega tętnica płucna, po przeciwnej stronie znajduje się lewy przedsionek (ryc. 1). Średnica lewego przedsionka powinna być równa lub minimalnie większa od średnicy aorty. Stosunek aorty do lewego przedsionka powinien wynosić 1,16, wg badań P. Svoboda i wsp. (2), wg autorki artykułu – maksymalnie do 1,2 (ryc. 2, 5).

Po pochyleniu głowicy w kierunku doogonowym uzyskujemy obraz lewej komory. Przekrój pozwala na wykonanie pomiarów w projekcji M-mode. Dzięki temu możliwa jest ocena kurczliwości serca, jednego z ważniejszych parametrów w przypadku szczura. W projekcji M-mode dokonujemy także pomiarów grubości wolnej ściany lewej komory oraz przegrody międzykomorowej (ryc. 4).

Projekcja przymostkowa prawa w osi długiej jest dość trudna do uzyskania u tego gatunku. Możliwe jest jednak wykonanie M-mode w tej projekcji na wysokości lewego przedsionka i aorty. Uzyskujemy wtedy pomiar La/Ao. Pomiar opuszki aorty należy wykonać synchronicznie z zespołem QRS. Natomiast lewy przedsionek mierzymy podczas maksymalnego wychylenia tylnego echa aorty do przodu (szczyt załamka T). Możemy również wykonać M-mode na wysokości lewej komory, aby ocenić frakcję skracania i wymiary serca.

Projekcja koniuszkowa czterojamowa lewostronna pozwala na zobrazowanie obu przedsionków i komór oraz zastawek (1). Jest dość łatwa do wykonania u tego gatunku. Podczas badania echokardiograficznego wskazane byłoby podłączenie EKG, jeśli pacjent na to pozwoli.

Echokardiografia dopplerowska wykorzystywana jest do oceny prędkości przepływu krwi w dużych naczyniach i w sercu (1). W przypadku badania szczurów wystarczające jest badanie dopplerem pulsacyjnym. Przepływ przez aortę mierzymy w projekcji pięciołamowej lewostronnej w osi długiej, natomiast tętnicę płucną – w pro...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2617 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.