Dzień Kundelka i Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dzień Kundelka i Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

dzień kundelka
Dziś obchodzimy aż 2 święta ‒ jedno polskie, nieformalne, czyli Dzień Kundelka, ale i to oficjalne ‒ czyli Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Dzień Kundelka, to inaczej święto wszystkich psów wielorasowych. Co roku dzień ten obchodzony jest 25 października ‒ dzień po wejściu w życie Ustawy o Ochronie Zwierząt i jednocześnie tego samego dnia co Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Dzień Kundelka powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Kundelka, którego założycielką była Małgorzata Niedźwiedź. Choć samo Stowarzyszenie już nie istnieje, został po nim właśnie Dzień Kundelka.

W tym dniu opiekunowie wielorasowych psów organizują specjalne obchodzy, a nawet wystawy! Schroniska, których większość podopiecznych, to właśnie kundelki, organizują dni otwarte, by miały on szanse na nowy dom, ale i by uzbierać datki i rzeczy potrzebne na co dzień.

Ustawa o Ochronie Zwierząt weszła w życie 21 sierpnia 1997 roku, została uchwalona przez Sejm i reguluje kwestie prawne związane z ochroną zwierząt.

Jak możemy przeczytać w Internecie, Ustawa określa:
  • ogólne zasady ochrony zwierząt,
  • zasady transportu zwierząt domowych,
  • zasady uśmiercania i uboju zwierząt,
  • zasady wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych,
  • zasady ochrony zwierząt wolno żyjących,
  • kary za naruszenie przepisów ustawy.

Projekt Ustawy z 1994 roku zakładał, że zwierze powinno być traktowane jako istota czująca i zdolna do odczuwania cierpienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zmienić się miało także dotychczasowe prawo mówiące, że zwierzę ma takie same prawa jak rzecz. Zmienić miała się wysokość kary za znęcanie się nad zwierzętami (z 2 lat do roku pozbawienia wolności) oraz nakładać na opiekuna zwierzęcia grzywnę i obarczać go kosztami leczenia. Porzucanie zwierząt stało by się nielegalne, tak samo jak trzymanie na łancuchu szczeniąt do roku życia i suk w ciąży.

Ustawa dotyczyła nie tylko zwierząt towarzyszących, ale również hdowlanych, i tak zakazano by sprzedaży żywych ryb, specjalnego tuczenia cieląt, kaczek i gęsi. Zakazano by zmuszania do kłusu koni, które ciągnęły ładunek, a węzidło i bat miały być skonstruowane w ten sposób, by nie ranić zwierząt. Zabijanie dużych zwierząt warunkowane byłoby ich wcześniejszym ogłuszeniem lub znieczuleniem i mogło zostać przeprowadzone tylko w punktach specjalnie do tego wyznaczonych. Sam transport do rzeźni mógłby trwać maksymalnie 24 gdziny. Zabijaniem drobiu i ryb mogłyby zajmować się tylko osoby wykwalifikowane. Ustawa zahaczyła również o cyrk, gdzie mogłyby występować wyłącznie zwierzęta urodzone w niewoli. Walki psów, corrida i walki kogutów zostałyby całkowicie zakazane. Zakazane zostałoby również testowanie kosmetyków na zwierzętach.

Zajrzyj do naszego działu prawnego i bądź na bieżąco!

Źródła:

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.