Działanie aplikacji miejscowej preparatu nawilżającego z pantenolem i alantoiną na stan skóry psów cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Działanie aplikacji miejscowej preparatu nawilżającego z pantenolem i alantoiną na stan skóry psów cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest częstą, przewlekłą, zapalną i świądową chorobą skóry psów występującą na całym świecie. Rolę etiologiczną odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne, biochemiczne oraz środowiskowe. AZS dotyczy około 10% wszystkich psów i ma silne predylekcje rasowe i rodzinne (2, 3, 7). Głównym problemem w atopowym zapaleniu skóry oraz jednym z ważniejszych czynników przyczynowych są zaburzenia w budowie bariery skórnej, czego wynikiem jest przeznaskórkowa utrata wody oraz zmniejszenie nawilżenia skóry. Wynikiem tego jest niewystarczające zabezpieczenie skóry przed środowiskowymi czynnikami zewnętrznymi, co prowadzi do częstych stanów zapalnych, w których rolę odgrywają limfocyty T oraz mechanizmy IgE-zależne (8).

Zapalenie skóry dodatkowo uszkadza naskórek, a w konsekwencji tworzenie się nowej bariery skórnej. Prowadzi to do powikłań bakteryjnych na tle S. pseudointermedius oraz Malassezia (7, 8). W obecnej dobie coraz częstszego występowania bakterii metycylinoopornych oraz wieloopornych konwencjonalna antybiotykoterapia zalecana w leczeniu nawracających ropowic u psów z AZS może stanowić ryzyko zwiększania się tej oporności w przyszłości. Dlatego właśnie leczenie miejscowe bardzo zyskuje na znaczeniu w dermatologii weterynaryjnej (4, 5, 9). Stosuje się je w leczeniu, ale również w zapobieganiu powikłaniom atopowego zapalenia skóry. Kluczową rolę odgrywają również nawilżanie naskórka i odbudowa uszkodzonej bariery naskórkowej u psów atopowych z użyciem preparatów zawierających odpowiednie substancje czynne (6).

Preparat nawilżający, który został poddany badaniu, zawiera w swoim składzie takie substancje czynne, jak: gliceryna, pantenol, hydrolizowane proteiny pszenicy, alantoinę i kwas mlekowy.

Gliceryna jest alkoholem cukrowym, dobrze rozpuszczalnym w wodzie i tłuszczach. Jej silne właściwości higroskopijne umożliwiają wiązanie wody w naskórku. Gliceryna na skórze tworzy ochronny film i silnie nawilża naskórek. Ochronny film ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.