Dlaczego warto koncentrować się na kotach w klinice weterynaryjnej? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dlaczego warto koncentrować się na kotach w klinice weterynaryjnej?

Ponad 50 lat temu magazyn „Canadian Veterinary Journal” opublikował artykuł, który przedstawiał zarys całej wiedzy na temat medycyny kotów na ówczesny czas (1). Artykuł miał dziesięć stron. Medycyna kotów zyskała od tamtej pory na popularności; pierwsze gabinety ukierunkowane tylko na koty powstały w USA w latach 70. XX w. Lekarze weterynarii mogą obecnie uzyskać specjalizację w zakresie medycyny i chirurgii kotów w wielu krajach oraz korzystać z możliwości edukacyjnych, łącznie z magazynami i podręcznikami poświęconymi medycynie kotów. Jednakże między postępami w zakresie medycyny kotów a tym, co dzieje się każdego dnia w gabinetach weterynaryjnych, jest pewna rozbieżność. Mimo że koty wyprzedziły psy jako najpopularniejsze zwierzęta domowe w wielu krajach, większość klinik weterynaryjnych zaprojektowanych jest głównie pod kątem psów. Ponadto w ostatnim czasie opublikowano pewne alarmując statystyki dotyczące weterynarii kotów, które podkreślają rozbieżność w trosce o koty w porównaniu do troski o psy. Na przykład w 2011 r. wizyty w gabinetach weterynaryjnych właścicieli z kotami w USA spadły o 4,4% w porównaniu do 2006 r., podczas gdy wizyty właścicieli z psami wzrosły o ponad 9% w tym samym czasie (2); szacuje się, że mniej niż połowa z 74 milionów kotów domowych w kraju jest pod stałą opieką weterynaryjną. W 2011 r. w Kanadzie zaledwie 46% właścicieli kotów zabrało swoje koty do weterynarza w porównaniu do 77% właścicieli psów (3). Podczas gdy statystyki te są niezadowalające, można potraktować je jako możliwość poprawy zdrowia kotów oraz zwiększenie działalności weterynaryjnej.

Powodów spadku w zakresie opieki weterynaryjnej kotów jest wiele i są złożone (4). Obejmują kwestie takie jak:

Trudności związane z zabraniem kota do kliniki weterynaryjnej.Niski poziom świadomości właścicieli w zakresie podstawowych potrzeb medycznych kotów.Trudności w rozpoznaniu delikatnych objawów choroby u kotów przez właścicieli.Opinia, że koty są w stanie zadbać same o ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.