Diety domowe – moda czy konieczność? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diety domowe – moda czy konieczność?

Dieta jest to określony sposób odżywiania się ludzi i żywienia zwierząt, zbilansowany pod względem aktualnych potrzeb. O byciu na diecie można mówić zarówno w aspekcie zwierząt zdrowych, np. psy sportowe, pracujące czy będące w okresie reprodukcji itp., jak i chorych. Obecnie korzysta się zazwyczaj z karm i diet komercyjnych, przede wszystkim ze względu na stałość receptury, adekwatność żywieniową oraz wygodę ich stosowania. Niemniej jednak cześć właścicieli zwierząt preferuje pokarmy przygotowywane sposobem domowym (dieta domowa gotowana oraz surowa). Najczęściej wynika to z chęci podawania pokarmów nieprzetworzonych, pochodzących ze znanych źródeł, bez sztucznych dodatków i wzmacniaczy smaku czy koloru itp. Wyraźną korzyścią stosowania diety domowej jest możliwość doboru produktów oraz modyfikacji jej receptury adekwatnie do aktualnych potrzeb. Typowym natomiast problemem jest ich bilans. Przygotowywanie receptury diety domowej zarówno dla zwierzęcia zdrowego, jak i chorego wymaga znajomości jego zapotrzebowania na podstawowe składniki odżywcze oraz właściwe w stosunku do jednostki chorobowej zestawienie produktów (np. pokarmy z niskim indeksem glikemicznym i ładunkiem glikemicznym w przypadku cukrzycy, chude mięsa i ryby w chorobach trzustki itp.). Najczęstszym błędem przy układaniu diet domowych jest kompletny brak suplementów witaminowo-mineralnych oraz nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu.

Coraz lepsza opieka lekarsko-weterynaryjna oraz dbałość właścicieli doprowadziły do tego, że długość życia naszych pacjentów wzrosła. Bardzo często spotykamy się ze starszymi psami, u których przez lata wyrobione zostały określone nawyki żywieniowe, w związku z czym każda zmiana diety może skutkować odmową spożycia, anoreksją lub awersją pokarmową. Seniorzy są również bardziej wrażliwi na błędy dietetyczne, a ich popełnienie może ujawnić istniejącą chorobę, z którą pies dotychczas egzystował.

Przypadek 1

Przykładem może być przypadek starszego psa: suka, m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.