Dieta psów po zatruciu pokarmowym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dieta psów po zatruciu pokarmowym

dieta
Fot. Thinkstock

Odpowiednio przygotowana dieta jest ważnym uzupełnieniem terapii w przypadku wielu schorzeń związanych z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego. Przestrzeganie kilku prostych zasad często umożliwia zmniejszenie uciążliwych objawów oraz przyspiesza proces rekonwalescencji.

Biegunka oraz wymioty należą do najczęściej występujących objawów zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, nigdy nie należy ich lekceważyć. Mogą bowiem być one objawem wielu poważnych schorzeń, jak: infekcja bakteryjna lub wirusowa, inwazja pasożytnicza, uraz wewnętrzny czy ostre zatrucie środkami chemicznymi, w przypadku których brak podjęcia odpowiedniego leczenia prowadzi do dalszego pogorszenia stanu pacjenta i w konsekwencji poważnych powikłań lub nawet śmierci zwierzęcia. Jednak z drugiej strony biegunka oraz wymioty są często związane z niegroźnymi zdarzeniami występującymi od czasu do czasu w życiu większości psów, takimi jak na przykład: wypicie zanieczyszczonej wody z kałuży czy ścieków, zjedzenie zepsutych śmieci, wypicie wody morskiej, które powodują dostanie się szkodliwych mikroorganizmów do przewodu pokarmowego.

Wspomniane objawy mogą pojawić się nawet bez udziału chorobotwórczych bakterii lub wirusów, za sprawą silnego bodźca pochodzącego z otoczenia. Może to być wystawienie na działanie czynnika stresogennego, przejedzenie lub zbyt gwałtowne pobranie pożywienia, nagła zmiana rodzaju podawanej karmy czy nawet niekorzystne warunki pogodowe, jak zbyt wysoka temperatura otoczenia prowadząca do udaru cieplnego. W takiej sytuacji hospitalizacja nie jest konieczna, wystarczy odstawienie szkodliwego czynnika oraz zastosowanie specjalnej, lekkostrawnej diety. Jak w takim razie rozpoznać, czy pacjent wymaga intensywnego leczenia?

Oprócz szeregu metod diagnostycznych można wykorzystać podstawowe obserwacje zwierzęcia – wskazaniami do hospitalizacji są: jednoczesne pojawienie się biegunki oraz wymiotów, obecność krwi w kale, zaburzenia układu nerwowego (drgawki, niedowłady, podniecenie), zaburzenia chodu, bóle w okolicy brzusznej (silna reakcja uniku przy nacisku), zaburzenia oddychania (szybkie dyszenie lub też wyjątkowo spowolniony oddech), gorączka itd. Oczywiście niezwykle ważny jest wywiad z właścicielem i ewentualne informacje o pogryzionych roślinach, opakowaniach z lekami czy innymi substancjami chemicznymi. Szczególnym przypadkiem są alergie pokarmowe, które zazwyczaj objawiają się zaburzeniami dermatologicznymi, ale mogą również powodować biegunki lub wymioty. Najczęściej zwierzęta przejawiają nadwrażliwość tylko na jeden składnik diety – zwykle alergenami są białka mleka lub wołowina, rzadziej nasiona zbóż, kurczak czy wieprzowina.

Rozpoznania alergii pokarmowej dokonuje się za pomocą odpowiednio dobranej diety eliminacyjnej, w której wykorzystuje się komponenty białkowe i węglowodanowe niestosowane wcześniej w diecie danego osobnika. Jeżeli objawy były spowodowane alergią pokarmową, to po okresie 8-10 tygodni zmniejsza się ich nasilenie, wtedy też ponownie wprowadza się pierwotną dietę, aby ostatecznie potwierdzić alergię. Rozpoznanie konkretnego składnika alergizującego wymaga dodawania pojedynczych surowców do diety eliminacyjnej. Ze względu na czasochłonność takiego postępowania część opiekunów rezygnuje z ostatniego etapu identyfikacji antygenu i pozostaje przy diecie eliminacyjnej (o ile jest w pełni zbilansowana). Leczenie alergii pokarmowej polega na podawaniu karmy pozbawionej składników, na które pies jest uczulony przez całe jego życie – na szczęście na rynku dostępne są gotowe karmy spełniające wymagania diety eliminacyjnej. Niektóre psy reagują alergią na każdą karmę komercyjną, konieczne jest wtedy przygotowywanie karmy w domu, w oparciu o takie składniki białkowe, jak mięso królika lub ryby, a jako źródła węglowodanów: ziemniaki czy owies.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.