USG – jak usprawnić badanie i zwiększyć jego skuteczność? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

USG – jak usprawnić badanie i zwiększyć jego skuteczność?

Badanie ultrasonograficzne na przestrzeni ostatnich kilku lat stało się coraz częściej wykorzystywanym narzędziem diagnostycznym w gabinecie weterynaryjnym, chociaż jego wartość i możliwości są często niedoceniane. Jego największe atuty to bezinwazyjność oraz relatywnie szybki czas wykonania. Za pomocą aparatu USG, oprócz obrazowania jamy brzusznej, można skanować prawie wszystkie struktury – opłucną i płuca, gałkę oczną, tkankę podskórną, mięśniową, węzły chłonne, stawy, ścięgna, więzadła, powierzchnię kości – oraz wykrywać z bardzo dużą dokładnością obecność płynu w klatce piersiowej, worku osierdziowym, jamie brzusznej, zmiany śródmiąższowo-pęcherzykowe i wiele innych. Interpretacja uzyskanych obrazów i rozpoznanie w dużej mierze zależą od umiejętności badającego, jednak aby prawidłowo wykonać procedurę i uzyskać wiarygodne wyniki, należy pamiętać o paru zasadach.

Przygotowanie pacjenta

Jeśli badanie USG jest planowe i dotyczy obrazowania narządów jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, zwierzę powinno zostać odpowiednio przygotowane. Nie powinno się podawać posiłku przez co najmniej 12 godzin przed badaniem, aby uniknąć obecności treści i gazu w przewodzie pokarmowym (10). Woda nie musi być ograniczana (3).

U niektórych zwierząt metabolizm w nocy ulega znacznemu spowolnieniu, przez co pomimo zachowanej głodówki wciąż widoczny jest wypełniony przewód pokarmowy. U tych osobników wymagany jest dłuższy czas odstawienia jedzenia – 14-16 godzin. Nie należy oceniać motoryki przewodu pokarmowego, który zawiera w świetle treść, ponieważ perystaltyka w tym wypadku jest szybsza, przez co można wyciągnąć błędne wnioski (2). Zalecane jest również powstrzymanie zwierzęcia od oddawania moczu przed badaniem (2-3 godziny), przede wszystkim w przypadku oceny pęcherza moczowego oraz prostaty, ale również przy rutynowym badaniu, ponieważ często dochodzi do zobrazowania mineralizacji lub polipów w świetle pęcherza moczowego u zwierząt, które jeszcze nie rozwinęły ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.