Torakocenteza – klasyfikacja płynów, ropniak opłucnej – przypadki kliniczne i leczenie. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Torakocenteza – klasyfikacja płynów, ropniak opłucnej – przypadki kliniczne i leczenie. Cz. II

W I części artykułu autorki wspomniały, że przy objawach silnej duszności konieczne jest, poprzez badania dodatkowe, potwierdzenie bądź wykluczenie obecności płynu w klatce piersiowej. Przy wystąpieniu płynu w jamie opłucnej należy bezzwłocznie wykonać torakocentezę w VI-VIII przestrzeni międzyżebrowej i poddać pobrany płyn dalszej analizie. W II części artykułu autorki przyjrzą się dokładnemu różnicowaniu pobranego płynu i opisem postępowania w przypadku ropniaka opłucnej.

Klasyfikacja płynów

Pobrany płyn klasyfikuje się głównie ze względu na różne stężenie obecnego w nim białka i liczbę komórek jądrzastych, w zależności od ich stężenia określa się jako przesięk, zmodyfikowany przesięk bądź wysięk.

Przesięk

Przesiękiem nazywa się płyn, w którym stężenie białka jest niskie (< 2,5 g/dl) i posiada niewielką liczbę komórek (< 1000/ul). Przeważnie są to komórki nabłonka surowiczego oraz niewielka ilość komórek jądrzastych. Ten rodzaj płynu występuje wskutek zaburzeń homeostazy, wzrostu naczyniowego ciśnienia hydrostatycznego lub spadku koloidalnego ciśnienia osmotycznego.

Główną przyczyną gromadzenia się przesięków jest hipoalbuminemia, w której stężenie albumin w surowicy jest równe lub mniejsze niż 1,5 g/dl.

Może być spowodowana:

chorobami nerek, niewydolnością wątroby, chorobami zapalnymi jelit, występowaniem chłoniaków jelit, limfangiektazją bądź skrajnym niedożywieniem (3).

Płyn o charakterze przesięku może się gromadzić również w przypadku wystąpienia nadciśnienia wrotnego, hipoplazji żyły wrotnej, wyniszczających procesów nowotworowych, chorób osierdzia oraz prawokomorowej niewydolności serca (1, 2).

Zmodyfikowany przesięk

Kolejnym płynem, jaki można pobrać poprzez torakocentezę, jest zmodyfikowany przesięk. Zbieranie się płynu powoduje wzrost ciśnienia w klatce piersiowej, przez co działa drażniąco na komórki nabłonka surowiczego, które podrażniają powierzchnie opłucnej. Komórki te wówczas proliferują i złuszczają si...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.