Radiologiczna ocena wielkości serca - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Radiologiczna ocena wielkości serca

Badanie radiologiczne klatki piersiowej stanowi jedną z metod oceny wielkości serca. Nie jest ono tak dokładne jak badanie echokardiograficzne i za jego pomocą nie można postawić diagnozy konkretnej choroby serca, jednak jest ono bardzo pomocne i dostarcza wielu istotnych informacji dotyczących stanu klinicznego pacjenta. Za pomocą zdjęcia RTG klatki piersiowej można ocenić wielkość nie tylko całej sylwetki, ale także poszczególnych jam serca, wielkość głównych naczyń krwionośnych (aorta, tętnica płucna), ocenić krążenie płucne, a także zdiagnozować zastoinową lewostronną niewydolność serca – obrzęk płuc, jak również ocenić stopień jej nasilenia.

Istnieje kilka metod radiologicznych umożliwiających ocenę sylwetki serca na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej. Niektóre z nich są bardzo uproszczone, inne wymagają wykonania kilku obliczeń. Aby prawidłowo zinterpretować wielkość sylwetki serca, należy wykorzystać kilka z tych metod oraz pamiętać, że zarówno koty, jak i psy mogą mieć inny kształt serca na zdjęciu rentgenowskim, ze względu na rasę, budowę klatki piersiowej czy wiek. Psy z głęboką klatką piersiową mają bardziej wysokie i wąskie serce w porównaniu do psów z beczkowatą, szeroką klatką piersiową, u których sylwetka serca jest bardziej okrągła. Przykładem zależności pomiędzy wiekiem a ułożeniem serca w klatce piersiowej mogą być koty, u których w starszym wieku obserwuje się tzw. mostkową (horyzontalną) pozycję serca. Dlatego też należy pamiętać, że radiologiczne metody oceny wielkości serca stanowią pomoc dla lekarza, ale nie mogą być podstawą diagnozy lub wykluczenia choroby serca.

Metody oceny wielkości serca na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej

Ocena wielkości serca na podstawie ilości przestrzeni międzyżebrowych

Najbardziej popularną i powszechnie stosowaną metodą jest porównanie średnicy serca do przestrzeni międzyżebrowych na radiogramie wykonanym w projekcji bocznej. Prawidłowa wielkość serca u psów powinna mieścić się w zakr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.