Przydatność badania ultrasonograficznego w diagnostyce chłoniaka u zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przydatność badania ultrasonograficznego w diagnostyce chłoniaka u zwierząt

Chłoniaki stanowią około 90% nowotworów wywodzących się z układu krwiotwórczego u zwierząt. Zachorowalność na tę chorobę dotyczy około 200 przypadków kotów na 100 000 osobników i 13-24 psów na 100 000 osobników (1, 2). Jest to choroba nowotworowa wywodząca się z limfocytów. Choroba ta może występować w węzłach chłonnych, ale i w innych ogniskach tkanki limfatycznej różnych narządów, takich jak: śledziona, wątroba, nerki, przewód pokarmowy, trzustka, płuca, skóra, oko czy układ nerwowy.

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i klatki piersiowej w przypadku podejrzenia chłoniaka odgrywa ważną rolę diagnostyczną, pozwalając tym samym na ocenę stadium choroby, rozległości zmian, jak i umożliwia monitorowanie zmian w progresji oraz w regresji choroby. Co prawda samo badanie ultrasonograficzne nigdy nie może potwierdzić ostatecznie charakteru nowotworu, jednak obraz niektórych narządów w tej chorobie jest dość charakterystyczny, co pozwala na postawienie wstępnej diagnozy, którą następnie potwierdza się materiałem histopatologicznym pobranym ze zmienionego narządu/węzła, często właśnie pod kontrolą ultrasonograficzną.

Jama brzuszna

Przewód pokarmowy

Diagnostyka ultrasonograficzna przewodu pokarmowego to nieinwazyjna metoda diagnostyczna pozwalająca w precyzyjny sposób określić zakres, wielkość i charakter zmian zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym. Duża wprawa w ultrasonograficznej ocenie tego układu pozwoli na wykrycie nawet niedużych nieprawidłowości w ich budowie. Każde odcinkowe lub uogólnione zgrubienie ściany żołądka lub odcinkowe zgrubienie ściany pętli jelita powyżej 10 mm, zwłaszcza z widocznym zatarciem budowy warstwowej lub zgrubieniem warstwy hipoechogenicznej, może być wynikiem nacieku nowotworowego.

W przypadku chłoniaka żołądka lub jelita rozrost tkankowy może przybierać kilka form. Należą do nich: rozrost endoluminalny, polegający na rozroście do światła jelita lub żołądka, rozrost intramuralny, charakteryzujący się nacieczeniem...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.