Prawidłowo wykonany rozmaz krwi jako podstawa wiarygodnego wyniku badania morfologicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Prawidłowo wykonany rozmaz krwi jako podstawa wiarygodnego wyniku badania morfologicznego

Co zrobić, aby rozmaz był właściwie przygotowany?

Nie każdy lekarz weterynarii ma w swojej praktyce analizator hematologiczny. Dodatkowo te lecznice, które posiadają taki aparat, nie zawsze umieją ocenić mikroskopowo nieprawidłowości, jakie występują w rozmazie krwi. Dlatego też często krew od takich pacjentów (niestety nie zawsze z rozmazem krwi) przesyłana jest do laboratorium, aby wprawny diagnosta opisał zmiany widoczne w wyniku badania morfologicznego oraz rozmazie krwi.

Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik tzw. oceny mikroskopowej rozmazu krwi, należy przesłać do laboratorium krew w probówce z odpowiednim antykoagulantem. Zalecany do tego celu jest K2EDTA – dwuwersenian potasowy. Przy pobieraniu krwi ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy badaną krwią a antykoagulantem. Zalecana ilość krwi, jaka powinna znaleźć się w probówce, zawsze określona jest przez producenta probówek na każdej probówce. Należy pamiętać, że przy zbyt dużej ilości krwi może dojść do powstawania skrzepów, natomiast w przypadku za małej ilości krwi – oprócz ryzyka, że nadesłana do badania ilość materiału będzie niewystarczająca, trzeba pamiętać też o tym, że EDTA oddziałuje na krwinki, przez co może ulec zniekształceniu obraz czerwonokrwinkowy. Uwidacznia się to np. poprzez obecność w rozmazie krwi echinocytów (zwanych inaczej krwinkami karbowanymi).

Dużym ułatwieniem dla laboratorium jest sytuacja, gdy wraz z próbką krwi przesyłane są do analizy szkiełka z rozmazami wykonanymi przez lekarza weterynarii zaraz po pobraniu krwi (najlepiej, aby takich rozmazów było minimum 3). Po wykonaniu rozmazów należy wysuszyć je na powietrzu i niczym nie utrwalać. Dodatkowo pomocne jest opisanie ich ołówkiem, np. imieniem zwierzęcia lub nazwiskiem właściciela.

Rozmazy, jakie trafiają do laboratorium, z reguły są zbyt grube. Mikroskopowo trudno jest ocenić krwinki, gdyż nakładają się one na siebie.

Przed wysłaniem rozmazu do laboratorium należy zwrócić uwagę równ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy