Ocena parametrów morfologicznych krwi. Cz. III. Płytki krwi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ocena parametrów morfologicznych krwi. Cz. III. Płytki krwi

Płytki krwi

Płytki krwi (trombocyty, PLT), choć zaliczane do elementów morfotycznych krwi, nie są komórkami, lecz pozbawionymi jądra komórkowego ich fragmentami o dyskowatym kształcie. Powstają w szpiku kostnym z megakariocytów przez fragmentację cytoplazmy megakariocytów (powstałych z przekształconych megakarioblastów) wraz z zawartymi w niej ziarnistościami (lizosomy, mitochondria, rybosomy, ziarna glikogenu oraz mikrofibryle i mikrotubule), otoczonej błoną cytoplazmatyczną tworzącą liczne wypustki, na powierzchni której znajdują się glikoproteiny receptorowe. Proces kontrolowany jest przez trombopoetynę wytwarzaną w wątrobie, a także w mniejszym stopniu w nerkach i mięśniach szkieletowych. Źródłem energii trombocytów jest glukoza.

Utrzymują się w krwioobiegu około 4-6 dni u kotów i 5-10 dni u psów, po czym są fagocytowane przez makrofagi. Ich główną rolą jest udział w procesach krzepnięcia. Są głównym elementem odpowiedzialnym za utrzymanie hemostazy pierwotnej w fazie naczyniowej i płytkowej. Odpowiadają za procesy inicjacji krzepnięcia, fibrynolizy i skurczu naczyń krwionośnych. Ponadto wzmacniają ściany naczyń. W przypadku przerwania ciągłości naczynia, trombocyty aktywowane przez tromboksan, ADP (difosforan adenozyny) i tromboplastynę tkankową natychmiast osiadają na macierzy podśródbłonkowej za pośrednictwem czynnika von Willebranda i zlepiając się, tworzą czop płytkowy. Jednocześnie uwalniają z ziarnistości szereg czynników, które zapoczątkowują kaskadę krzepnięcia. W jej wyniku z cząsteczek fibryny tworzą się włókna, które wplatając się między płytki i krwinki czerwone, tworzą skrzep.

Hemostaza pierwotna

Należy pamiętać, że analizując przyczyny klinicznych objawów zaburzeń krzepnięcia w postaci krwawień, wybroczyn, wylewów krwawych, nie można poprzestać jedynie na ocenie ilościowej i jakościowej płytek krwi, ale należy uwzględnić wszystkie czynniki wpływające na hemostazę. Pod pojęciem hemostazy rozumie się procesy związane z krzepnięcie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.