Objawy hematologiczne w chorobach wątroby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Objawy hematologiczne w chorobach wątroby

W chorobach wątroby w obrazie krwi mogą występować następujące zmiany, które obrazuje tab. 1.

Tab. 1. Zmiany we krwi w chorobach wątroby

Zaburzenia w układzie czerwonokrwinkowym

Często spotykaną zmianą w układzie czerwonokrwinkowym, pojawiającą się w różnych chorobach wątroby, zarówno psów, jak i kotów, jest poikilocytoza, czyli zmiana kształtu erytrocytów (1, 3, 5, 6, 13).Do poikilocytów, które możemy wówczas spotkać, należeć będą:

akantocyty – są to erytrocyty, które uległy odkształceniom (tzw. fragmentocyty), zawierają pojedyncze wypustki różnej długości. U psów jest ich do 12, u kotów 1-3, najwyżej 5. Powstają przy zmianie (wzroście) stosunku cholesterolu/fosfolipidów w błonie komórkowej. U psów formy te powstać mogą również wskutek deformacji krwinek czerwonych przepływających przez liczne, kręte, drobne naczynia krwionośne nowotworów, szczególnie naczyniakomięsaków, występujących często nie tylko w śledzionie, ale również w wątrobie. Niszczone są one przez makrofagi w śledzionie, co przy dużej ich liczbie powodować może wtórnie niedokrwistości hemolityczne (ryc.1 i 2, s. 94);schistocyty – fragmenty erytrocytów, pojawiające w podobnych przypadkach jak akantocyty, towarzyszą również DIC (ryc.1 i 2);owalocyty (eliptocyty) – kształtu owalnego lub elipsoidalnego, powstają wskutek zaburzeń w składzie białek błony komórkowej (ryc. 3, s. 94);krwinki tarczowate – w środku zawierają ciemniejszą, okrągłą plamkę hemoglobiny. Mają większą powierzchnię w stosunku do objętości oraz wzrost stosunku cholesterol/fosfolipidy w błonie komórkowej.Wyglądają jak „tarcza wojownika” (ryc. 4, s. 95);stomatocyty – powstają wskutek zaburzeń metabolizmu błony komórkowej, w środku posiadają przejaśnienie w kształcie ust. Przyczyną ich tworzenia są zaburzenia mechanizmów regulujących przepływ kationów sodu i potasu przez błonę komórkową, co powoduje wzrost przepuszczalności błony erytrocytu i w konsekwencji prowadzi do nadmiernego jego uwodnienia (ryc. 4).

Poikilocytoza...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.