Cytologia nowotworów mezenchymalnych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Cytologia nowotworów mezenchymalnych

Specyficzne nowotwory 

Guz mezenchymalny złośliwy interpretowany jest często po prostu jako „mięsak”, lecz morfologia komórek może być na tyle charakterystyczna, że wystarczy do rozpoznania jego typu. Jednak do określenia typu mięsaka zalecane jest badanie histopatologiczne, ponieważ niektóre z nich mają lepsze prognozowanie niż inne.

Tab. 1. Przykłady typów nowotworów mezenchymalnych

Typowe cechy cytologiczne niektórych bardziej charakterystycznych nowotworów mezenchymalnych to:

Tłuszczak i tłuszczakomięsak. Aspiraty z tłuszczaka (łagodny) i tłuszczakomięsaka (złośliwy) często wyglądają na szkiełku jak tłusta plama. Ponieważ tłuszcz rozpuszcza się w alkoholu, utrwalenie preparatu taką metodą spowoduje, że będzie on bezkomórkowy po zabarwieniu. W próbce z tłuszczakiem prawidłowe adipocyty występują w małej liczbie, zwykle w agregatach bardzo dużych komórek, z małymi, niewyraźnymi jądrami, zepchniętymi na jedną stronę komórki (ryc. 1, s. 30). Cytoplazma tych komórek jest rozciągnięta, z jasnymi kroplami tłuszczu. Przy rozpoznawaniu tego typu nowotworu należy brać pod uwagę możliwość popełnienia błędu przy pobieraniu próbki, gdyż tłuszcz podskórny ma w cytologii identyczny wygląd. Aspiraty z tłuszczakomięsaka mają nieco większą komórkowość (ryc. 2, s. 30). Komórki często mają wrzecionowatą, bladą cytoplazmę, zawierającą krople tłuszczu różnych rozmiarów, ale mało zróżnicowane formy mogą go mieć mniej. Kryteria złośliwości mogą być średnie lub znaczne. W tle pojawiają się okrągłe tłuszczowe przejaśnienia, szczególnie jeśli obecna jest również krew.Uwaga: Jeśli w preparacie równocześnie widoczne są cechy zapalenia, należy być ostrożnym w ocenie, gdyż powoduje ono, że adipocyty stają się dysplastyczne i mogą imitować tłuszczakomięsaka. Próbki z zapaleniem znacznego stopnia oraz atypowymi adipocytami i tłuszczem w tle często pochodzą ze zmian martwiczych/zapalenia (zapalenie tkanki tłuszczowej, tkanki podskórnej – steatitis, panniculitis).Kostniakom...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.