Badanie ultrasonograficzne wybranych struktur klatki piersiowej psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie ultrasonograficzne wybranych struktur klatki piersiowej psów i kotów

W praktyce klinicznej radiografia jest podstawową metodą diagnostyki obrazowej stosowanej w chorobach klatki piersiowej małych zwierząt. Jak każda metoda diagnostyczna, obarczona jest ona pewnymi ograniczeniami, w tym przypadku zbyt słabym kontrastem niepowietrznych tkanek miękkich. Jednoznaczna ocena radiograficzna klatki piersiowej ulega znacznemu pogorszeniu w przypadku obecności płynu w jamach opłucnowych, który jest doskonałym oknem akustycznym dla ultradźwięków. Badanie ultrasonograficzne pozwala na szybką ocenę podstawowych struktur anatomicznych klatki piersiowej, bez konieczności stosowania pozycji wymuszonej, co jest szczególnie ważne u pacjentów z dusznością. Liczne doniesienia literatury, dotyczące zarówno medycyny człowieka, jak i medycyny weterynaryjnej, dowodzą istotnego znaczenia ultrasonografii w diagnostyce chorób płuc, obalając do niedawna rozpowszechnione założenie o braku możliwości oceny tkanki płucnej za pomocą badania ultrasonograficznego (1-3). 

Prawidłowa tkanka płucna ze względu na swoje właściwości akustyczne umożliwia zobrazowanie jedynie powierzchni płuc. Ocena ultrasonograficzna tkanki płucnej jest możliwa na podstawie analizy artefaktów, a nie powstałego na ekranie obrazu (1, 4). Większość artefaktów, zarówno fizjologicznych, jak i patologicznych, wywodzi się z linii opłucnej, co czyni jej ocenę jednym z kluczowych elementów badania ultrasonograficznego klatki piersiowej (2). Badanie ultrasonograficzne klatki piersiowej uzupełnione o badanie radiologiczne umożliwia dokładną diagnostykę chorób płuc, śródpiersia, ściany klatki piersiowej oraz ocenę ciągłości filarów przepony.

Niewielka inwazyjność, brak szkodliwości dla pacjenta oraz względnie krótki czas trwania badania ultrasonograficznego dają możliwość obserwacji progresji zmian i skuteczności leczenia. Większość podstawowych zabiegów diagnostycznych przeprowadzanych bardzo często w codziennej praktyce klinicznej, takich jak biopsja cienkoigłowa lub tkankowa, biops...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.