Badanie ultrasonograficzne przewodu pokarmowego u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie ultrasonograficzne przewodu pokarmowego u kotów

Badanie ultrasonograficzne jest jednym z podstawowych badań służących w codziennej pracy lekarza weterynarii ocenie chorób przewodu pokarmowego. O ile w przypadku psów może nieść ze sobą pewne utrudnienia związane z dużą zmiennością wartości referencyjnych w zależności od rasy i rozmiarów zwierzęcia, a także z zazwyczaj znacznym nagromadzeniem gazu w przewodzie pokarmowym, u kotów czynniki te nie mają dużego znaczenia. Fizjologicznie mała ilość gazu w przewodzie pokarmowym, a także stosunkowo niewielkie rozmiary tych zwierząt umożliwiają obrazowanie ultrasonograficzne z użyciem sond wysokich częstotliwości, pozwalając na szczegółową ocenę wielu struktur anatomicznych (20). Zwierzęta te wykazują jednak pewną zmienność gatunkową, a znajomość możliwych do wystąpienia wariantów anatomicznych jest podstawą do postawienia prawidłowego rozpoznania i uniknięcia nadinterpretacji obrazów prawidłowych.

Żołądek

Położenie żołądka u kotów jest analogiczne, jak i u psów z widoczną częścią denną po stronie lewej, trzonem przechodzącym na stronę prawą oraz z częścią odźwiernikową widoczną w linii pośrodkowej ciała, czasami nieznacznie po stronie prawej (20, 22, 27). Dno opróżnionego żołądka może przypominać obrazem koło wozu (13, 23, 28) (ryc. 1). Prawidłowa grubość ściany żołądka u kota mierzona między fałdami błony śluzowej wynosi około 2 mm oraz do 4,4 mm na poziomie fałdu i nie jest w znaczącym stopniu zależna od stopnia wypełnienia żołądka (20, 22, 27, 28).

Budowa warstwowa całego przewodu pokarmowego jest u kotów taka, jak i u innych zwierząt, składają się na nią: błona śluzowa, błona podśluzowa, błona mięśniowa i błona surowicza z błoną podsurowiczą, widoczne zazwyczaj jako jedna warstwa (17). Błona śluzowa jest warstwą najgrubszą żołądka i jelita cienkiego, jednak czasami w obrazie ultrasonograficznym żołądka można obserwować znaczne poszerzenie także błony podśluzowej, wraz z podniesieniem jej echogenności, co wynika z nagromadzenia w niej tkanki tłuszczowej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.