Diagnostyka najczęściej występujących parazytoz u psów i kotów stwierdzanych w praktyce weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka najczęściej występujących parazytoz u psów i kotów stwierdzanych w praktyce weterynaryjnej

Inwazje pasożytów u psów i kotów są jedną z podstawowych przyczyn wizyt w lecznicach dla zwierząt. Często ograniczają się one do sprzedaży „tabletki na robaki i kropelek na pchły”. Już podstawowa wiedza z zakresu diagnostyki parazytologicznej pozwala na prawidłowe rozpoznanie pasożyta i skuteczne jego zwalczanie. Warunkiem sine qua non jest jednak znajomość cyklu życiowego pasożytów ze szczególnym uwzględnieniem dróg przenoszenia inwazji oraz zasad zapobiegania zarażeniom pasożytniczym. W konsekwencji przyczynia się to do zmniejszenia zagrożenia dla zdrowia zwierząt i ludzi.

Z przebiegu pracy zawodowej autorów niniejszego opracowania wynika, że najwięcej problemów stwarzają następujące zagadnienia: jak i co pobrać do badań parazytologicznych, jaką metodę diagnostyczną zastosować oraz jakich obiektów poszukiwać w badanej próbce. W tab. 1 (s. 34) zamieszczono najczęściej wykrywane pasożyty u psów i kotów na terenie Polski z uwzględnieniem częstotliwości ich występowania, rodzaju materiału do badań oraz stosowanej metodyki. Należy pamiętać, że wykrycie zarażenia pasożytniczego jest często maskowane objawami ze strony innych rodzajów schorzeń, np. internistycznych, położniczych lub żywieniowych itp. Ogromną rolę w rozpoznaniu odgrywa również wywiad z właścicielem zwierzęcia. Nie bez znaczenia jest możliwość przeprowadzenia badania podstawowego opartego na bezpośrednim kontakcie z chorym zwierzęciem. Jego aktualny stan kliniczny oraz stwierdzone objawy mogą przyczynić się do prawidłowej diagnozy.

Tab. 1. Gatunki pasożytów stwierdzane u psów i kotów (15)

Charakterystyczne cechy ułatwiające rozpoznanie

Poniżej opisano niektóre charakterystyczne cechy ułatwiające rozpoznanie praktyczne wybranych chorób pasożytniczych oraz pasożytów występujących u psów i kotów.

Babeszjoza psów

W celu postawienia diagnozy należy pobrać krew i wykonać rozmaz bezpośredni. Po zabarwieniu rozmazu odczynnikiem Giemsy lub gotowymi zestawami np. (Diff-Quick, Hemacolor) w kr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.