Diagnostyka laboratoryjna procesów zapalnych – białka ostrej fazy i elektroforeza kapilarna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka laboratoryjna procesów zapalnych – białka ostrej fazy i elektroforeza kapilarna

Surowiczy amyloid A

Surowiczy amyloid A (SAA) jest białkiem ostrej fazy o niskim ciężarze molekularnym i występuje w osoczu w postaci związanej z lipoproteinami HDL. Jest on prekursorem białka amyloidowego A stanowiącego główne białko tego amyloidu i odgrywa decydującą rolę w rozwoju amyloidozy i innych przewlekłych procesów zapalnych.

Synteza surowiczego amyloidu A odbywa się w wątrobie w ramach odpowiedzi ostrej fazy w wyniku stymulacji przez interleukinę 6.

W diagnostyce SAA stosowany jest jako wskaźnik umożliwiający rozpoznawanie procesów zapalnych o charakterze wirusowym i bakteryjnym, a także zapaleń o niewielkim nasileniu wywoływanych przez czynniki inne niż drobnoustroje. Stężenie SAA wzrasta po ok. 8 godzinach od momentu rozpoczęcia odpowiedzi fazy ostrej i przekracza górną granicę normy wcześniej niż białko c-reaktywne.

Jednak w zakażeniach o łagodniejszym przebiegu, jak ma to miejsce w wielu zakażeniach wirusowych, częściej obserwuje się podwyższone stężenie SAA niż podwyższone stężenie białka c-reaktywnego.

SAA odznacza się wyższą wrażliwością na procesy zapalne o niewielkim nasileniu i pozwala na różnicowanie zapaleń wirusowych i bakteryjnych. SAA ma zastosowanie w diagnostyce u koni, psów i kotów.

Haptoglobina

Haptoglobina jest białkiem ostrej fazy z grupy glikoprotein A i produkowana jest w wątrobie, ale także w płucach, tkance tłuszczowej, śledzionie i nerkach, Haptoglobina wiąże wolną hemoglobinę (fHb) w osoczu, która ma działanie toksyczne i prozapalne. Wolna hemoglobina zawiera żelazo, które w postaci niezwiązanej oddziałuje szkodliwie, tworząc wolne rodniki.

W hemolizie wewnątrznaczyniowej haptoglobina zapobiega nerkowej utracie żelaza poprzez związanie z wolną hemoglobiną, a także chroni komórki przed uszkodzeniami wskutek oksydacji. Haptoglobina hamuje również chemotaksję granulocytów, fagocytozę i proliferację komórek tucznych, a także ma działanie bakteriobójcze.

Z diagnostycznego punktu widzenia znaczenie maj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.