Diagnostyka i leczenie zwyrodnienia śluzowatego zastawki dwudzielnej u psów. Cz. II. Stadium B - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka i leczenie zwyrodnienia śluzowatego zastawki dwudzielnej u psów. Cz. II. Stadium B

Leczenie oraz zalecenia dietetyczne

Jak już wcześniej wspomniano, postępowanie w zależności od podgrupy istotnie się od siebie różni. U pacjentów w stadium B1 nie jest zalecane wdrożenie jakiegokolwiek leczenia oraz postępowania dietetycznego. Psy te powinny jedynie zgłaszać się na badania kontrolne – echokardiograficzne (lub radiograficzne, przy braku możliwości wykonania badania echokardiograficznego) co 6-12 miesięcy. Inaczej zalecenia wyglądają u pacjentów w stadium B2. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że rozpoczęcie stosowania pimobendanu w tym stadium choroby może przedłużyć fazę bezobjawową (4). Wytyczne ACVIM z 2019 roku zalecają podawanie tego leku u pacjentów w stadium B2. Należy pamiętać, że wyraźne korzyści z tak wczesnego rozpoczęcia leczenia odniosą tylko pacjenci spełniający wszystkie kryteria kwalifikujące do podgrupy B2. Szczegółowe, aktualne zalecenia terapeutyczne i dietetyczne dla stadium B są zawarte w tab. 1.

WWP_3_20_DIAGNOSTYKA_I_LECZENIE_ZWYRODNIENIA_SLUZOWATEGO_ZASTAWKI_TAB_1
Tab. 1. Szczegółowe, aktualne zalecenia terapeutyczne i dietetyczne dla stadium B * Zalecenia ACVIM są podzielone na klasy oraz stopnie oceny jakości dowodów naukowych; klasa I – silne zalecenia, klasa IIa – umiarkowanie silne, klasa IIb – słabe, klasa III – korzyści wynikające z zalecanych działań są równe ryzyku ich stosowania. LOE – skala poziomu dowodów naukowych – dowody o wysokiej (silne), umiarkowanej (umiarkowane) i słabej (słabe) sile dowodu oraz o bardzo słabej sile dowodu − „opinia ekspertów”.

Nie ma jednoznacznych zaleceń w wytycznych ACVIM odnośnie wdrażania innych leków kardiologicznych w tym stadium choroby, aczkolwiek niektóre z badań nad farmakoterapią MMVD nadal trwają lub nie zostały opublikowane przed publikacją wytycznych z 2019 roku. Jednym z takich badań jest badanie DELAY, które ocenia wpływ podawania benazeprilu (0,25-0,5 mg/kg m.c. 1x dz.) oraz spironolaktonu (2-4 mg/kg m.c. 1x dz.) w chorobie zwyrodnieniowej zastawki mitralnej u pacjentów w stadium B2. Dokładne wyniki właśnie zostały opublikowane (10). U badanych zwierząt w odstępach 6-miesięcznych oceniano między innymi: obraz radiograficzny, echokardiograficzny, stężenie NT-pro BNP (N-końcowy propeptyd natriuretyczny typu B) i cTnI (sercowa troponina I) we krwi, stosunek aldosteronu do kreatyniny w moczu oraz jakość życia pacjenta. Badanie trwało do 42 miesięcy i nie wykazało przedłużenia fazy bezobjawowej u tej populacji psów. Niemiej jednak podawanie benazeprilu połączonego ze spironolaktonem wydaje się być skuteczne w zapobieganiu lub nawet odwracaniu postępującej w MMVD przebudowy serca. Na takie działanie wskazują otrzymane wyniki wielu parametrów echokardiograficznych, radiograficznych oraz zmiany w stężeniu NT-pro BNP we krwi. W grupie psów, u których podawane było placebo, stężenie NT-pro BNP we krwi rośnie, czego nie zaobserwowano w grupie leczonej. Marker ten wzrasta w odpowiedzi na rozciągnięcie oraz zwiększone napięcie ścian serca. Badania wykazały też, że długotrwałe stosowanie połączenia benazeprilu ze spironolaktonem u pacjentów z bezobjawową fazą MMVD i poszerzeniem jam serca jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Aby dokładnie ocenić wszystkie efekty działania tych substancji, należy w przyszłości wykonać badania kliniczne trwające prze dłuższy czas.

Choć nasza wiedza odnośnie leczenia MMVD jest coraz większa, nadal potrzebnych jest więcej długoterminowych badań na dużych grupach zwierząt, aby dokładniej zrozumieć wpływ poszczególnych leków na jakość i długość życia pacjentów. Bardzo ważne jest też, aby pamiętać, że leczenie wskazane jest dopiero od stadium B2, nie należy więc rozpoczynać go wcześniej. Niestety, zdarza się to dość często, a takie działania nie przynoszą naszym pacjentom korzyści.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.