Diagnostyka i leczenie chirurgiczne wodogłowia wewnętrznego u psów – przypadek kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka i leczenie chirurgiczne wodogłowia wewnętrznego u psów – przypadek kliniczny

Wodogłowie jest zaburzeniem opisywanym jako nadmierne wewnątrzczaszkowe gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w obrębie układu komorowego mózgu lub przestrzeni podpajęczynówkowej. Fizjologicznie płyn mózgowo-rdzeniowy (PMR) chroni, odżywia i wspomaga funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Produkowany jest głównie przez sploty naczyniówkowe komór mózgu oraz przez komórki ependymy tworzące wyściółkę układu komorowego mózgowia. Jego produkcja jest procesem wymagającym zużycia energii i odbywa się z szybkością około 0,03-0,5 ml/min. Wyprodukowany PMR krąży w układzie komorowym mózgu, przepływając przez komory boczne, komorę trzecią, wodociąg śródmózgowia do komory czwartej, skąd przez otwory boczne przedostaje się do przestrzeni podpajęczynówkowej mózgu i rdzenia kręgowego. Resorpcja płynu mózgowo-rdzeniowego odbywa się poprzez kosmki pajęczynówki w biernym procesie, nie wymagającym nakładu energetycznego organizmu.

Zaburzenie w krążeniu lub równowadze pomiędzy wytwarzaniem a resorpcją PMR prowadzi do nadmiernego nagromadzenia się płynu i w konsekwencji do rozwoju wodogłowia.

Zaburzenie to klasyfikowane jest na rozmaite sposoby w zależności od jego położenia anatomicznego (wodogłowie wewnętrzne lub zewnętrzne), czynnika etiologicznego lub pochodzenia (nabyte, wrodzone, komunikujące, niekomunikujące, idiopatyczne) lub – w zależności od różnicy ciśnienia – dzielone na normo- i hipertensyjne.

Wodogłowie wewnętrzne wrodzone jest najczęściej spotykanym rodzajem wodogłowia w weterynarii (4). Jego przyczyny mogą być różnorodne, związane z reguły z patologicznymi zwężeniami w obrębie układu komorowego mózgu na tle wad rozwojowych lub zmian zapalnych w okresie prenatalnym. Rasami predysponowanymi do rozwoju wodogłowia wrodzonego są: buldogi, yorkshire terriery, chihuahua, maltańczyki, szpice miniaturowe, pekińczyki oraz boston terriery (7).

Nabyte wodogłowie może być spowodowane przez wiele czynników lub jako następstwo innych schorzeń. Można rozróżni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.