Diagnostyka histopatologiczna po amputacji palców u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka histopatologiczna po amputacji palców u psów i kotów

Podpaznokciowy rogowiak kolczystokomórkowy

Podpaznokciowy rogowiak kolczystokomórkowy powstaje – podobnie jak rak płaskonabłonkowy – w warstwie kolczystej naskórka. Tworzy on guzkowate narośle o ograniczonym zasięgu charakteryzujące się zrogowaceniem w centralnej części. Nowotwór ten może ulec transformacji w złośliwy guz płaskonabłonkowy. Jego ekspansywny wzrost może powodować wypieranie tkanki kostnej bądź jej rozpad.

Czerniak

Guzy melanocytarne palców mogą powstawać z melanocytów naskórka pazurów lub skóry między palcami. Niezależnie od ich zróżnicowania histologicznego w przypadku palców przybierają one często postać złośliwą. Mimo amputacji w wielu przypadkach dochodzi do przerzutów, głównie do węzłów chłonnych i płuc.

Rak palca u kotów

Szczególną formą guza palca u kotów są guzy będące przerzutami innych guzów pierwotnych. Szczególną skłonność do tworzenia przerzutów manifestujących się w obrębie palców wykazują guzy oskrzeli.

Uwagi dotyczące badań patologicznych

W przypadku przerostu palców badanie cytologiczne ma bardzo ograniczoną wartość informacyjną, ponieważ nie mówi nic o samym procesie przerostu ani o tym, w jakim stopniu proces dotyczy tkanki kostnej. Ponadto guzom umiejscowionym w okolicach palców towarzyszą bardzo często powierzchniowe stany zapalne i wrzody, co sprawia, że z cytologicznego punktu widzenia widoczny jest jedynie sam proces zapalny, a proces nowotworowy w głębi tkanek pozostaje niezauważony.

Stan zapalny może powodować pleomorfizm komórek zbliżony do komórek nowotworowych o małej złośliwości, co może utrudniać ich rozróżnienie.

Biopsja wykonana przed amputacją palca może dostarczyć informacji o rodzaju guza. Stwierdzenie wyłącznie stanu zapalnego nie wyklucza jednak obecności guza w innych okolicach.

Ponieważ amputowane palce zawierają prawie zawsze fragmenty kości, przed rozpoczęciem badania konieczne jest odwapnienie materiału, co może trwać nawet kilka dni. W naszym laboratorium pobiera się zawsz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.