Zastosowanie przeciwciał monoklonalnych (lokiwetmab) w terapii proaktywnej atopowego zapalenia skóry u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie przeciwciał monoklonalnych (lokiwetmab) w terapii proaktywnej atopowego zapalenia skóry u psów

Najważniejszymi i najczęściej rozpoznawanymi problemami dermatologicznymi w przypadku psów są bez wątpienia choroby na tle alergicznym. Powszechnie występują: atopowe zapalenie skóry i alergia pokarmowa, jak również alergiczne pchle zapalenie skóry. Rzadziej notowane są przypadki alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Spośród wyżej wymienionych najczęściej występującą u tego gatunku chorobą alergiczną jest atopowe zapalnie skóry. Uważa się, co potwierdzają publikowane badania, że przypadki choroby stanowią nie mniej niż 10% wszystkich chorób skóry u tego gatunku (3), a w przypadku badań wykonanych w Polsce odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi niemal 29% wszystkich rozpoznanych chorób skóry (12).

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której objawy, w różnym natężeniu, towarzyszą choremu zwierzęciu przez całe życie. Postępowanie terapeutyczne zmierza więc do zapewnienia mu „komfortu chorowania”, tak by minimalizować objawy kliniczne, chociaż nie ma możliwości trwałego wyleczenia choroby. AZS leczone jest przez całe życie zwierzęcia, w związku z czym szczególnie istotna jest nie tylko skuteczność takiego leczenia, ale również brak skutków ubocznych przy długotrwałym stosowaniu danego leku. Obecnie dostępnych jest kilka metod leczenia AZS. Choroba może być leczona z zastosowaniem immunoterapii swoistej, jak również (co stosowane jest najczęściej) poprzez objawowe leczenie przeciwświądowe. W tym drugim sposobie leczenia są stosowane takie leki jak: glikokortykosteroidy, cyklosporyna, oklacytynib, a w łagodniejszych przypadkach leki przeciwhistaminowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz szamponoterapia (1, 2, 11). Najnowszym ostatnio wprowadzonym do terapii lekiem jest lokiwetmab, którego użycie w leczeniu AZS jest tematem niniejszego artykułu (7, 8, 10, 15-17).

Ostatni z wymienionych leków – lokiwetmab – jest caninizowanym przeciwciałem anty IL-31, które wiąże krążącą IL-31, tym samym zapobiegając jej połączeniu z receptorem. Interleukina 31 j...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.