Świąd z występowaniem grudek i/lub strupieniem, i/lub złuszczaniem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Świąd z występowaniem grudek i/lub strupieniem, i/lub złuszczaniem

Świąd

Pacjenci ze świądem są pacjentami, którzy najczęściej pojawiają się w gabinecie weterynaryjnym, bo objawy świądowe są na tyle charakterystyczne i tak przeszkadzają właścicielowi, że udaje się on po poradę do lekarza weterynarii. W większości przypadków w diagnostyce różnicowej bierzemy pod uwagę pasożyty zewnętrzne, APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry) lub alergie (wikłane przez zakażenia bakteryjne lub grzybicze) i u starszych pacjentów może pojawić się chłoniak epiteliotropowy.

Obecność typowych zmian jak złuszczanie, strupienie lub grudki może nam pomóc w różnicowaniu pacjentów ze świądem.

Zmiany grudkowe

Grudki są małymi zmianami znajdującymi się w skórze (ryc. 1), wyczuwalnymi pod palcami i widocznymi jako wyniosłości na skórze o średnicy mniejszej niż 1 cm, które zawierają wydzielinę ropną, ale niewidoczną gołym okiem, jak w przypadku krost, a obecną wewnątrz skóry – którą możemy pobrać za pomocą badania cytologicznego. Grudki pojawiają się w wyniku nacieku komórek zapalnych w skórze właściwej występującego z powodu obrzęku (wewnątrznaskórkowego lub powierzchownego) lub jako wynik hipertrofii naskórkowej. W momencie gdy występuje świąd i powierzchnia grudki lub krostki ulegnie uszkodzeniu, wydzielina ropna wydostaje się na powierzchnię skóry i znajduje się w warstwie rogowej naskórka, tworząc strupki.

Tab. 1. Diagnostyka różnicowa w przypadku zmian grudkowych przebiegających ze świądem

Grudki i krostki po uszkodzeniu mogą się także przekształcać w zmiany okrągłe, otoczone obwódką złuszczającego się naskórka nazywane kryzkami naskórkowymi. Grudki często przekształcają się w krostki i strupki. W przebiegu niektórych chorób grudki nie przekształcają się w krostki (jak w przypadku APZS – alergicznego pchlego zapalenia skóry), a w niektórych chorobach strupienie jest dominującym objawem, jak w przypadku dermatozy cynkozależnej.

Znaczenie ma także to, czy zmiany są mieszkowe, czy pozamieszkowe (ryc. 2). Zmiany mieszkowe sugerują,...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.