Pchła Szachrajka, czyli czy APZS nadal jest problemem i jak sobie z nim poradzić? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pchła Szachrajka, czyli czy APZS nadal jest problemem i jak sobie z nim poradzić?

APZS – kto jest winny?

Najczęściej występującą pchłą u psów i kotów jest Ctenocephalides felis felis. Dokładna wiedza o jej cyklu życiowym jest dla nas bardzo ważna, by móc pozbyć się pcheł ze środowiska. Pchły lubią temperaturę pomiędzy 20 a 30°C i wilgotność około 70%. Dorosłe pchły spędzają całe swoje życie na żywicielu. Samica zaczyna składać jaja po 24 godzinach od rozpoczęcia żerowania, a potrafi składać nawet do 40-50 jaj dziennie. Jaja pcheł i ich odchody spadają z żywiciela do środowiska.

Jaja można zauważyć w środowisku jako małe białe kropki na ciemnych powierzchniach. Po około 2-10 dniach z jaj wykluwają się larwy i przechodzą przez trzy stadia rozwoju. Larwy żywią się odchodami dorosłych pcheł, jajami pcheł i innymi larwami. Lubią one przebywać w ciemnych, ciepłych i wilgotnych środowiskach takich jak dywany, a także miejsca zacienione, pod drzewami i krzewami, zwłaszcza jeśli są chronione ściółką.

W ciągu 1-3 tygodni larwa staje się gotowa do przepoczwarzenia i zaczyna wytwarzać kokon. Będąc w jego wnętrzu, poczwarka przekształca się w dorosłego osobnika, który może się wykluć w ciągu 5 dni, ale także, jeśli warunki są niesprzyjające, może pozostać w kokonie do 6 miesięcy, zanim się wylęgnie. Niestety, kiedy pchła znajduje się w kokonie, jest oporna na działanie insektycydów. By pchła mogła się wykluć, potrzebuje sygnałów z zewnątrz w postaci ciepła, a także zmian ciśnienia, co może sugerować, że odpowiedni żywiciel jest w pobliżu.

Jeśli wszystko idzie po pchlej myśli, cały cykl życiowy (od jaja do dorosłego osobnika) może trwać tylko 14 dni. Pchła kocia nie jest swoista gatunkowo, a jej żywicielami mogą być: koty, pchły, fretki, króliki i lisy. Co jest dla nas istotne, bo oznacza to, że niestety nasi pacjenci mogą się zarażać od zwierząt wolno żyjących.

Pchły (ryc. 1) namnażają się szybko. Jaja i larwy stanowią większość populacji pchlej, a dorosłe osobniki to tylko niewielki jej procent. Na szczęście mamy obecnie środki, które...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.