Nadczynność kory nadnerczy u psów – diagnostyka i leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nadczynność kory nadnerczy u psów – diagnostyka i leczenie

Nadczynność kory nadnerczy, czyli hiperadrenokortycyzm, określany też jako zespół Cushinga, jest jedną z częściej rozpoznawanych dermatoz hormonalnych u psów, a przypadki tej choroby dotykają około 0,1% populacji psów (8). Choroba powszechnie rozpoznawana jest u psów w wieku średnim i starszym (powyżej 8 lat). Stwierdzana jest też predylekcja rasowa do jej wystąpienia, częściej obserwowana jest u takich ras, jak: jamniki, pudle, boksery, yorkshire terriery (33). Powodowana jest przez zwiększony poziom endo- lub egzogennych glikortykosteroidów. Zdecydowana większość przypadków choroby związana jest z nadmierną wydzielniczością hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) przez przysadkę.

Postać ta określana jest jako przysadkowo-zależna (wtórna) i obejmuje około 50-85% wszystkich przypadków psów dotkniętych tą chorobą (28, 9). Większość przypadków powodowana jest przez aktywne hormonalnie guzy przysadki mózgowej (gruczolaki). Druga postać choroby to nadnerczowo-zależny (pierwotny) zespół Cushinga. Ta postać dotyczy około 15-20% przypadków choroby (9). Powodem nadmiernej wydzielniczości hormonów przez nadnercza są zwykle gruczolaki lub gruczolakoraki tego narządu. Nowotwory te mogą występować jedno- lub częściej obustronnie (33). Ponadto możliwe są postacie, w których występuje pozaprzysadkowe źródło wytwarzania ACTH, jak: nowotwory neuroendokrynne trzustki, oskrzeli, płuc. Ostatnią przyczyną zespołu Cushinga jest postać jatrogenna związana z długotrwałą glikortykosteroidoterapią, szczególnie w przypadkach stosowania tych leków w postaci o przedłużonym działaniu i w dawkach wysokich (immunosupresyjnych, jak ma to miejsce w przypadkach chorób autoimmunologicznych).

Objawy kliniczne

W przypadku nadczynności kory nadnerczy, która to choroba zaliczana jest do dermatoz hormonalnych, najłatwiejsze do zaobserwowania i najbardziej widoczne objawy to te dotyczące układu powłokowego, chociaż zwykle występują również objawy ze strony innych układów. Zdarzają się jednak ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.