Czystość narzędzi operacyjnych. Jak właściwie przygotować narzędzia do sterylizacji? Myjki ultradźwiękowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Czystość narzędzi operacyjnych. Jak właściwie przygotować narzędzia do sterylizacji? Myjki ultradźwiękowe

Każda taka implozja powoduje mikroskopijny, lecz silny prąd (strumień) cieczy. Ponieważ równocześnie w płynie zachodzą tysiące takich reakcji, w efekcie osiągamy efekt, który można łatwo zaobserwować w myjce w trakcie pracy – cząsteczki brudu, przylegające do powierzchni, oddzielają się od niej i niesione poprzez siły wytworzone w wyniku implozji mikropęcherzyków odpływają od czyszczonego przedmiotu.

Drgania niskiej częstotliwości sprawiają, że ogniska kawitacji rozmieszczone są rzadziej, ale pęcherzyki powietrza są większe i powodują silniejsze fale ciśnienia. Takie ustawienie pozwala na skuteczne odrywanie od powierzchni przedmiotu cząsteczek brudu, które silniej do niej przywierają. Ustawienie średniej częstotliwości daje gęściej rozmieszczone ogniska kawitacji i mniejsze pęcherzyki – fale ultradźwiękowe są wówczas słabsze, ale większa liczba pęcherzyków sprawia, że czyszczenie jest dokładniejsze i fale ultradźwiękowe łatwiej wnikają w niewielkie zagłębienia i trudno dostępne obszary.

Efekt czyszczenia jest też bardziej równomierny. Homogenizacja płynu czyszczącego zachodzi poprzez powstawanie w płynie fal o zmiennej częstotliwości. Następuje wyrównanie właściwości płynu w całym obszarze czyszczenia. Zapobiega to nierównomiernemu czyszczeniu. Gdy ultradźwięki są w szybkim tempie uruchamiane i wyłączane, zachodzi odgazowanie, co powoduje zebranie zawartego w płynie czyszczącym powietrza w pęcherzyki i uwolnienie go do atmosfery. Dzięki temu cząsteczki gazu, które, przywierając do czyszczonych przedmiotów mogłyby spowodować ich niedoczyszczenie, zostają usunięte z płynu czyszczącego.

Nie należy pozostawiać elementów w myjce po czyszczeniu, lecz wyjąć je i dokładnie opłukać i wysuszyć, a następnie posegregować i opakować.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.