Czy leczenie miejscowe jest zawsze bezpieczne? Niepożądane działania dermokosmetyków u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Czy leczenie miejscowe jest zawsze bezpieczne? Niepożądane działania dermokosmetyków u psów i kotów

Dermokosmetyki nie są lekami, jednak tak jak wszystkie produkty stosowane na skórze mogą powodować wystąpienie reakcji niepożądanych. Jest tak najczęściej w przypadku skóry nadwrażliwej i atopowej. Zaletą tych produktów i wymogiem do rejestracji jest bez wątpienia potwierdzony brak szkodliwości, gdyż badania nad bezpieczeństwem tego typu preparatów są prowadzone zawsze jeszcze przed przeprowadzaniem testów skuteczności ich działania.

Bezpieczeństwo dermokosmetyków jest ściśle związane z charakterystyką toksykologiczną ich poszczególnych składników. W przypadku stosowania preparatów miejscowych najczęściej występuje toksyczność miejscowa. Substancje czynne zawarte w kosmetykach nie przenikają przez skórę, więc ich działanie rakotwórcze czy mutagenne nie ma większego znaczenia. Najczęściej obserwuje się podrażnienia lub alergie. Podrażnienia mogą się pojawić zarówno po jednym, jak i po kilku zastosowaniach preparatu.

Natomiast reakcje alergiczne należą do objawów nadwrażliwości typu I i IV.

Reakcje te występują osobniczo, są nieprzewidywane i nieproporcjonalne do stężenia substancji czynnych w preparacie. Częstotliwość występowania działań ubocznych nie jest niestety znana i jest prawdopodobnie niedoszacowana w medycynie weterynaryjnej. Medycyna weterynaryjna nie dysponuje siecią nadzoru kosmetycznego, dlatego istotną rolę spełniają właściciele zwierząt i lekarze, którzy mogą informować o wszelkich zaobserwowanych działaniach niepożądanych.

Najrzadziej występuje toksyczność wziewna, ale nie można jej lekceważyć, zwłaszcza w przypadku, gdy preparat ma formę aerozolu i lotne substancje czynne. U psów i kotów może również dojść do połknięcia preparatu – dlatego należy uświadomić właściciela o tym, jak ważna jest ochrona przed wylizywaniem kosmetyku. Ma to największe znaczenie w przypadku nakładania preparatów np. na lusterko nosowe.

Ważna jest również prawidłowa aplikacja kosmetyków, a więc odpowiednia ich ilość oraz częstotliwość nakładania. W przy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.