„Czarna magia” radiogramów w ułożeniu do badania kręgosłupa psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

„Czarna magia” radiogramów w ułożeniu do badania kręgosłupa psów

Podstawą szczegółowego określenia zmian patologicznych kręgosłupa zwierząt jest zastosowanie zaawansowanych technik obrazowania tj. TK/CT (Tomografia Komputerowa/ang. Computed Tomography) czy MRI/RM (ang. Magnetic Resonance Imaging/Rezonans Magnetyczny) w odniesieniu do zasady ALARA (ang. as low as resonable achievable). Są to techniki coraz częściej dostępne i dość łatwe w interpretacji, ale znajdują się w zakresie badań inwazyjnych oraz nadal mniej dostępnych, w porównaniu do aparatury rentgenowskiej, używanej w ramach diagnostyki przesiewowej (RTG). Praktycznym ograniczeniem badania MRI czy CT jest konieczność zastosowania pełnego znieczulenia ogólnego, a w przypadku tomografii, w porównaniu do RTG, zwielokrotniona ekspozycja pacjenta na promienie gamma, dlatego określenie ryzyka naświetlania pacjenta względem potencjalnych korzyści płynących z badania jest elementem podstawowym (27).

Innym mankamentem zastosowania w/w metod jest czas trwania badania/ekspozycji, szczególnie gdy nie określono konkretnego miejsca badania. W tym przypadku prawidłowe ułożenie pacjenta do badania rentgenowskiego wszystkich okolic osi kręgosłupa oraz ilość wykonanych projekcji jest bardzo duża i niezgodna z zasadą ALARA. Aby uniknąć tych nieprawidłowości oraz dodatkowego nakładu pracy, należy zakwalifikować pacjenta do prześwietlenia określonego obszaru na podstawie pełnego badania klinicznego obejmującego elementy badania ortopedycznego oraz neurologicznego (28). Zastosowanie podstawowej techniki rentgenowskiej w ułożeniach kręgosłupa zwierząt związane jest z zastosowaniem przynajmniej tzw. „przedznieczulenia”, czyli premedykacji pacjenta, ponieważ napięcie mięśni oraz bolesność okolicy badanej nie pozwoli osobie układającej takie zwierzę do badania na symetryczne ułożenie ciała. Radiogramy wykonane bez przygotowania pacjenta, tzw. Emergency, pozostają w tym przypadku bardzo ograniczone w możliwości interpretacji.

Nagłe przypadki

W sytuacjach nagłych, zwierząt uległych...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.