Colostrum – pierwszy pokarm, najstarszy lek – część II. Inne niż immunoglobuliny białka zawarte w siarze. Wpływ laktoferyny siarowej na metabolizm kości - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Colostrum – pierwszy pokarm, najstarszy lek – część II. Inne niż immunoglobuliny białka zawarte w siarze. Wpływ laktoferyny siarowej na metabolizm kości

Spośród właściwości fizykochemicznych siarę od mleka w znamienny sposób wyróżniają: ilość, koncentracja, a także aktywność zawartych w niej związków czynnych biologicznie. Poza szeroko omawianymi immunoglobulinami są wśród nich: enzymy, hormony, pochodne kwasów nukleinowych, poliamidy, pochodne aminokwasów, witaminy, makro- i mikroelementy. W poprzedniej części artykułu (WWP 6/2015, s. 99-101) najwięcej uwagi poświęcono immunoglobulinom i ich znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Zaznaczono przy tym, że układ trawienny jest tylko jednym z wielu beneficjentów czerpiących korzyść z podawania colostrum. Pomimo wysokiej koncentracji przyswajalność immunoglobulin jest ograniczona ze względu na rosnącą z każdą godziną życia noworodka szczelność bariery jelitowej. Dobroczynny wpływ siary na organizm, poza okresem noworodkowym, warunkowany jest dzięki składnikom innym niż immunoglobuliny, których znaczenie omówione zostanie w poniższym artykule.

Sucha masa siary pozyskanej z pierwszego doju po ocieleniu składa się w 60% z białka. W ogólnej puli białek 20% stanowią białka kazeinowe, a 80% – białka serwatkowe. Zarówno w mleku, jak i w siarze stwierdzono obecność 19 aminokwasów egzogennych (1).

Colostrum – białka zawarte w siarze

Kazeina

Kazeina produkowana przez pęcherzyki mlekotwórcze stanowi kompleks substancji białkowych zbudowany z czterech frakcji (α1, α2, β i κ). Wraz z fosforanami wapnia tworzy wielkocząsteczkowe kompleksy micelarne, zawierające aminokwasy egzogenne. Jest nie tylko źródłem aminokwasów, ale także aktywnych peptydów uwalnianych pod wpływem enzymów trawiennych. Są wśród nich peptydy opiatowe, peptydy obniżające agregację płytek krwi, peptydy o działaniu hipotensyjnym i inne będące nośnikami jonów metali (1, 2).

Ciekawym wnioskiem płynącym z wieloośrodkowych badań (3-5) jest spostrzeżenie, że podawanie w formie płynu liofilizowanej siary bydlęcej połączonej z fosforanem wapnia znacznie ograniczało rozwój p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.