Co wiadomo o antybiotykowrażliwości bakterii wywołujących zakażenia dróg moczowych u psów?
W pierwszym artykule z nowego działu, w którym omawiane będą najświeższe doniesienia naukowe, przedstawione zostaną doniesienia opublikowane w tym roku w „Journal of Veterinary Internal Medicine”. Praca zespołu naukowców ze Stanów Zjednoczonych omawia przypadki ponad tysiąca psów z zakażeniem dróg moczowych (ZDM).
W doświadczeniu tym uwagę zwracają przede wszystkim duża grupa badana (ponad tysiąc zwierząt) oraz jego praktyczny aspekt, ponieważ naukowcy postawili sobie za cel określenie lekowrażliwości bakterii wyizolowanych od wszystkich psów z rozpoznaniem zakażenia dróg moczowych.
- Liczba przebadanych zwierząt: 1028 psów.
- Rodzaj doświadczenia: retrospektywne (porównano wyniki posiewów moczu i antybiotykowrażliwość bakterii wyhodowanych w moczu psów, które w latach 2010-2013 poddano leczeniu w kierunku zakażeń dróg moczowych w William R. Pritchard Veterinary Medical Teaching Hospital).
- Metoda badania: mocz pobierano od psów przez nakłucie pęcherza moczowego (cystocentezę). W próbkach, w których liczba bakterii była równa lub przekraczała 100 jednostek tworzących kolonie (CFU – ang. colony forming units)/1 ml, rozpoznawano drobnoustroje i określano ich lekowrażliwość. Jeśli dany szczep był niewrażliwy na co najmniej 3 środki należące do różnych grup antybiotyków klasyfikowano go jako szczep wielolekooporny (MDR – ang. multidrug resistant).
Psy podzielono na dwie grupy:
- pacjenci z prostymi zakażeniami dróg moczowych (363 psy, tj. 35,3% wszystkich psów),
- pacjenci z powikłanymi zakażeniami dróg moczowych (665 psów, tj. 64,7% wszystkich psów), czyli ze współistniejącym zaburzeniem, które może predysponować je do utrzymującej się, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!