Cichy wróg hodowli – Toxoplasma gondii jako przyczyna zaburzeń rozrodu u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Cichy wróg hodowli – Toxoplasma gondii jako przyczyna zaburzeń rozrodu u psów

Drogi zarażenia

W rozwoju pasożyta T. gondii występują trzy cykle inwazyjne: żywiciel ostateczny – żywiciel ostateczny, żywiciel ostateczny – żywiciel pośredni, żywiciel pośredni – żywiciel pośredni, z różnymi stadiami rozwoju: sporozoity w oocystach, tachyzoity i bradyzoity (w cystach tkankowych) (13-15, 31). 

Dla psów najczęstsze źródła zakażenia to: spożycie surowych tkanek zawierających bradyzoity, zanieczyszczona oocystami woda czy kał kotowatych (17). Dlatego niezwykle ważne jest, by podczas przeprowadzania wywiadu pytać właścicieli o rodzaj stosowanych przez nich diet, jak również o środowisko, w jakim przebywają zwierzęta. 

Coraz częściej stosowana w hodowlach dieta typu BARF (ang. biologically appropriate raw food – biologicznie odpowiedni surowy pokarm) oraz diety oparte na surowym mięsie (w tym podroby) mogą zwiększać ryzyko inwazji. Co nie oznacza, że u każdego psa mieszkającego z wychodzącymi i polującymi kotami, blisko małych zbiorników wodnych, karmionych BARF-em wystąpi zarażenie Toxoplasma gondii. Niejednokrotnie autorzy diagnozowali toksoplazmozę u psów ras z typu toy, mieszkających w mieście, które w swojej historii miały jeden epizod spożycia surowego mięsa bądź nigdy nie otrzymywały innej diety niż karma bytowa. Dlatego nawet jeśli wywiad nie dostarcza jednoznacznych przesłanek do wykonania badania w kierunku T. gondii – ze względu na szerokie rozpowszechnienie tego pierwotniaka w środowisku nie powinno się go pomijać w diagnostyce różnicowej.

Jak wspomniano powyżej, inwazyjne postaci T. gondii mogą umiejscawiać się praktycznie we wszystkich tkankach żywiciela, w tym także w narządach układu rozrodczego. Toksoplazmoza może obniżać płodność osobników przeznaczonych do rozrodu oraz uszkadzać płody, przez co negatywnie wpływa na wyniki rozrodu w całej hodowli.

Toksoplazmoza u psa reproduktora 

W dostępnej literaturze można znaleźć jedynie kilka prac opisujących wpływ toksoplazmozy na płodność psów reproduktoró...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy