Różnorodność genetyczna parwowirusów izolowanych z klinicznych przypadków choroby od psów w Polsce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Różnorodność genetyczna parwowirusów izolowanych z klinicznych przypadków choroby od psów w Polsce

Parwowiroza psów jest zakaźną wirusową chorobą powodowaną przez parwowirus psi (ang. canine parvovirus – CPV-2), który należy do rodziny Parvoviridae, podrodziny Parvovirinae, rodzaju Protoparvovirus (10). Materiał genetyczny wirusa stanowi ssDNA, które koduje dwa niestrukturalne białka (NS1 i NS2) oraz trzy białka strukturalne (VP1, VP2 i VP3). Białko VP2 stanowi 90% kapsydu wirusa i jest jego głównym białkiem antygenowym (8).

Parwowirus atakuje najczęściej osobniki młode (w wieku od 6. tygodnia życia do 6. miesiąca), narażone na stres, inwazje pasożytnicze oraz utrzymywane w złych warunkach sanitarnych (6). Za najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na parwowirozę uznaje się brak szczepień ochronnych (5).

Wirus jest przenoszony głównie z kałem chorych zwierząt, a do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Choroba manifestuje się biegunką, wymiotami i gorączką. U chorych osobników badaniem hematologicznym notuje się leukopenię oraz niedokrwistość związaną z utratą krwi do światła przewodu pokarmowego (2, 6).

Pierwsze przypadki parwowirozy u psów zostały opisane w 1978 r. w USA i były wywoływane przez szczep CPV-2. W kolejnych latach wirus rozprzestrzeniał się na inne obszary świata i ewoluował. Scharakteryzowane zostały trzy kolejne jego szczepy: CPV-2a (426Asn), CPV-2b (426Asp) oraz CPV-2c (426Glu) (1). Szczepy te niemal całkowicie wyparły CPV-2 i obecnie występują niemal na całym świecie (7). Wraz z wprowadzeniem szczepień profilaktycznych występowanie choroby w populacji psów zostało znacznie ograniczone, niemniej w ostatnich latach na terenie Polski zaobserwowano większą liczbę przypadków choroby także u osobników dorosłych regularnie poddawanych szczepieniom przeciwko CPV-2. Pojawia się więc pytanie, czy na terenie naszego kraju nie pojawiły się nowe szczepy wirusa, w stosunku do których szczepienia profilaktyczne nie dają pełnej odporności? Aby rozwiązać te wątpliwości, konieczny jest monitoring genetyczny CPV oraz analiza sekwencji nukleotydowyc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.