Przegląd wybranych chorób zakaźnych kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przegląd wybranych chorób zakaźnych kotów

Choroby zakaźne wciąż stanowią istotne niebezpieczeństwo dla kotów. Pomimo dostępności szczepień przeciw niektórym z nich, choroby zakaźne nadal stanowią istotny problem w medycynie weterynaryjnej. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych chorób zakaźnych występujących u kotów:

koci katar (kaliciwioroza i herpeswiroza),panleukopenia,wirusowa białaczka kotów,wirusowy niedobór immunologiczny kotów,zakaźne zapalenie otrzewnej,chlamydioza.

Panleukopenia

Choroba wirusowa wywoływana przez wirus panleukopenii kotów (FPV – ang. feline panleukopenia virus). Nazywana tyfusem kotów, kocią parwowirozą oraz agranulocytozą. Jest to wysoce zakaźna choroba i często śmiertelna, zwłaszcza u kociąt (śmiertelność na poziomie 50-90%) (1). Infekcja rozprzestrzenia się szybko. W zależności od objawów klinicznych śmiertelność waha się od 25 do 100%. Zakażenia u noworodków mogą spowodować hipoplazję móżdżku (2). U dorosłych kotów również może dojść do zakażenia, zwykle ma ono jednak łagodniejszy przebieg niż w przypadku kociąt.

Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonym kotem lub poprzez pośredni kontakt z osobą, która miała styczność z chorym zwierzęciem, która przeniosła wirusa na butach lub rękach. Możliwe jest również zakażenie za pośrednictwem pcheł. Duże ilości wirusa są wydalane ze śliną, kałem, wymiocinami i moczem zakażonych kotów. Wirus może przetrwać w środowisku nawet rok. Wyróżnia się dwie postacie choroby: ostrą i nadostrą. Postać ostrą cechuje występowanie u kota wymiotów, apatii, niechęci do jedzenia i biegunki, która z czasem ma charakterystyczny zapach. Postać nadostra powoduje nagłą śmierć zakażonego zwierzęcia w przeciągu kilkunastu godzin, bez wyraźnych objawów klinicznych. W zapobieganiu chorobie zaleca się przede wszystkim wykonywanie szczepień ochronnych (1, 3, 4).

Koci katar

W rzeczywistości to zespół objawów chorobowych dotyczący górnych dróg oddechowych, gardła i spojówek. W jego etiologii rolę odgrywają główni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy