Choroby odkleszczowe

Choroby odkleszczowe

Babeszjoza

Znana również jako piroplazmoza, to wielosystemowa choroba, którą wywołują pasożyty Babesia. Ze względu na morfologię i rozmiar można wyróżnić dwie grupy chorobotwórczych dla psów Babesia, większe, których wielkość wynosi 3-5 µm, a także mniejsze o rozmiarach 1-3 µm. Do dużych Babesia zalicza się: B. canis, B. vogeli, B. rossi oraz jedną niesklasyfikowaną jeszcze Babesia. Natomiast mniejsze reprezentowane są przez: B. gibsoni, B. conradae, B. vulpes (11, 12, 14, 16). Na uwadze warto mieć także B. negevi, która jest większa niż małe Babesia, ale mniejsza niż te klasyfikowane jako duże (12).

W Polsce najczęściej stwierdza się występowanie Babesia canis, jednak od 2018 roku w literaturze pojawiają się wzmianki o przypadkach klinicznych spowodowanych przez Babesia gibsoni u psów (16). Głównym wektorem B. canis jest kleszcz Dermacentor reticulatus, który występuje praktycznie w całej Europie. W Polsce występują endemiczne regiony, w których liczba przypadków rozpoznawanej babeszjozy u psów jest o wiele wyższa w porównaniu z resztą kraju. Wyróżnia się tu województwa lubelskie, podlaskie oraz mazowieckie (13, 15). Nie można jednak lekceważyć tej choroby, ponieważ najnowsze dane pokazują, że B. canis została wykryta także w województwie śląskim, świadczy to o ekspansji wektora na kolejne obszary kraju (15). Rola kleszcza Ixodes ricinus w przenoszeniu B. canis nie jest jasna, nie można wykluczyć takiego prawdopodobieństwa, ale nie zostało to także udowodnione naukowo (12). B. gibsoni prawdopodobnie przenosi Rhipicephalus sanguineus (13, 16). W Polsce dotychczas opisano tylko jeden przypadek babeszjozy u kota (11).

Główną drogą transmisji Babesia jest przeniesienie pasożyta przez kleszcza. Czas żerowania kleszcza na skórze psa potrzebny do wywołania babeszjozy wynosi powyżej 48 godzin (5). Jednak możliwa jest także transmisja pasożytów podczas transfuzji krwi i transplantacji organów (11). W przypadku B. gibsoni literatura opisuje sporo przypadków za...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy