Badanie serologiczne w kierunku kaliciwirozy i herpeswirozy kotów pochodzących z różnych środowisk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie serologiczne w kierunku kaliciwirozy i herpeswirozy kotów pochodzących z różnych środowisk

Zakażenia górnych dróg oddechowych u kotów (katar kotów) są najczęstszą przyczyną zachorowań i upadków w populacji tych zwierząt, zwłaszcza utrzymywanych w dużych skupiskach (5). Główną ich przyczyną są herpeswirus koci typu 1 (FHV-1) i kaliciwirus (FCV) (10).

Pomimo tego, że od wielu lat są prowadzone szczepienia przeciwko herpeswirozie i kaliciwirozie kotów, choroby te stanowią stały problem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, m.in.: łatwość szerzenia się infekcji, obecność w populacji trwałych siewców wirusów, zdolność do długotrwałego utrzymywania się patogenów w środowisku i ich oporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych (kaliciwirus).

Wszystko to razem sprawia, że choroby te utrzymują się w populacji kotów stale, aczkolwiek częstotliwość ich występowania z uwagi na brak prowadzonych rejestrów jest trudna do oszacowania.Celem artykułu było przedstawienie wyników badań nad określeniem wielkości mian przeciwciała dla FHV-1 i FCV w grupie kotów regularnie szczepionych przeciwko tym wirusom, jak i w grupie zwierząt, które nie były poddawane wakcynacji, a także przedstawienie natury kaliciwirozy i herpeswirozy kotów.

Czynnik etiologiczny

Herpeswirus typu 1 (FHV-1) oraz kaliciwirus kotów (FCV) to najczęstsze przyczyny zakażeń górnych dróg oddechowych u tego gatunku zwierząt. FHV-1 to duże wirusy DNA stwierdzane w populacji kotów na całym świecie, występujące w postaci jednego serotypu blisko spokrewnionego z psim herpeswirusem typu 1. Częstotliwość ich stwierdzania u kotów z chorobami górnych dróg oddechowych wynosi 0-39%, aczkolwiek w niektórych skupiskach kotów (schroniska, hodowle) może być ona znacznie wyższa i sięgać nawet 100% (11). Konsekwencją kontaktu kota wrażliwego z wirusem może być rozwój zakażenia latentnego, w przebiegu którego FHV lokalizuje się przede wszystkim w zwojach nerwu trójdzielnego, aczkolwiek wirusowe DNA może być wykazane także w nabłonku rogówki czy w jamie nosowej....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.